Pielgrzymowanie do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi już po raz 11!

- Pielgrzymowanie do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi to bardzo konkretne doświadczenie Kościoła odbitego w różnych wspólnotach, miejscach, świątyniach, to całe bogactwo naszego łódzkiego Kościoła. Zapraszam was do tego, byśmy weszli w to razem i byśmy razem to pielgrzymowanie w tym roku przeżyli! – mówi abp Grzegorz Ryś.

zobacz także:

Już po raz 11. mieszkańcy Łodzi i okolic wyruszą na pielgrzymkę szlakiem Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi. Od Środy Popielcowej do soboty przed Niedzielą Palmową – każdego dnia z wyłączeniem niedziel – w 34 świątyniach rozsianych po całym mieście odbywać się będą liturgie stacyjne, którym przewodniczyć będą biskupi łódzcy.

- Tradycja pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych ma wymiar pokutny, i każdą liturgię będziemy rozpoczynać od takiej pokutnej procesji.  Kościoły Stacyjne nawiedzano w Rzymie i tak te Kościoły po dziś dzień się nawiedza. Jesteśmy jak każdy Kościół Kościołem, który ma za co Pana Boga przepraszać, jesteśmy Kościołem który składa się z sióstr i braci niejednokrotnie grzeszących także przeciwko sobie. Bardzo serdecznie was zapraszam do takiego Kościoła, który potrafi razem zmierzyć się z własnym grzechem pielgrzymując po Stacyjnych Kościołach. – zaprasza metropolita łódzki.

Podczas Eucharystii wierni będą się modlić w intencjach Kościoła Powszechnego i całej Archidiecezji Łódzkiej. W czasie liturgii zbierana będzie kolekta przeznaczona na dzieła miłosierdzia w danej wspólnocie parafialnej, a każdy uczestnik będzie mógł uzyskać odpust zupełny przypisany do wielkopostnego pielgrzymowania.

zobacz także:

Pierwsze pielgrzymowanie szlakiem Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi odbyło się w 2013 roku, kiedy rzymską ideę pielgrzymki na łódzki grunt przeszczepił ówczesny metropolita łódzki – arcybiskup Marek Jędraszewski. To on wyznaczył 34 świątynie Łodzi, w których każdego dnia odbywa się liturgia stacyjna.

zobacz także:

Każdego dnia na stronie archidiecezji łódzkiej i kanale YouTube będzie można wysłuchać nauczania księży biskupów, które głoszone będzie w czasie pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi.

Wielkopostne Kościoły Stacyjne Łodzi 2023

22. 02. – Środa Popielcowa – Matki Boskiej Zwycięskiej
23. 02. – czwartek po Popielcu – Chrystusa Króla
24. 02. – piątek po Popielcu – Najświętszego Serca Jezusowego (Retkinia)