Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 373
Bp Pękalski o przebaczeniu na wzór Chrystusa – Kościoły Stacyjne Łodzi 2023 #18
Udostępnij

- Mówiąc o przebaczeniu najczęściej myślimy o tych, którzy słowem lub czynem wyrządzili nam jakąś krzywdę. Jednak przebaczenie można odnieść również do nas samych. Kiedy popełniliśmy jakieś zło, prosimy wówczas innych o przebaczenie, ale także w pewnym sensie wybaczamy sobie żałując, obiecując zadośćuczynienie i poprawę uwalniajmy się w ten sposób od poczucia winy, które mogłoby nas od wewnątrz zżerać, lub zatruwać nasze racje z innymi. – mówił bp Pękalski.

Kościół p.w. św. Elżbiety Węgierskiej w Łodzi, gdzie posługują ojcowie Bernardyni, stał się kolejną stacją na łódzkiej mapie wielkopostnego pielgrzymowania. Mszy świętej celebrowanej we wtorek trzeciego tygodnia Wielkiego Postu przewodniczył i kazanie wygłosił ksiądz biskup Ireneusz Pękalski.

Biskup Ireneusz - w swojej homilii – zwrócił uwagę na to, że - to radykalne wymaganie (przebaczania 77 razy) stawiane uczniom przez Jezusa nie jest łatwe do spełnienia przez człowieka. W pierwszym bardzo emocjonalnym odruchu może ktoś pomyśleć, że niekiedy przebaczenie stawałoby się może przyzwoleniem na czynienie zła, albo zachętą dla tych, którzy na przebaczenie nie zasługują - w porządku, rób tak dalej, nie krępuj się! Jak możemy łatwiej przezwyciężyć w sobie taki tok rozumowania? Myślę, że warto sobie przypomnieć słowa wypowiedziane przez Jezusa na krzyżu – tuż przed śmiercią – w chwili wielkiego cierpienia – Ojcze przebacz im bo nie wiedzą co czynią!  – podkreślił biskup Ireneusz.

Kończąc homilię ksiądz biskup powiedział - Niech czasem pomyślnym, czasem pojednania i czasem zbawienia będzie dla każdego  z nas tegoroczny Wielki Post, w którym wspominamy miłosierną miłość Jezusa objawioną w Jego męce i śmierci na krzyżu, w którym pragniemy podjąć i wypełnić wezwanie proroka Joela do nawrócenia oraz gorąco prosimy łaskawego Boga, aby zwłaszcza w sakramencie pokuty i pojednania kolejny raz okazał nam miłosierdzie.- zakończył.

Dzisiejszą liturgię stacyjną zakończyła modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia, za odmówienie której, można uzyskać łaskę odpustu zupełnego.

Udostępnij
Galeria zdjęć