Autor: Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś o Bożym miłosierdziu – Kościoły Stacyjne Łodzi 2023 #11

O miłosierdziu jakie Bóg okazuję człowiekowi mówił podczas Mszy Św. sprawowanej w parafii św. Anny Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś. Eucharystia była sprawowana w ramach Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi.

Ksiądz Arcybiskup na początku homilii mówił, że jednym z ważnych wymiarów praktyki pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych jest dzieło miłosierdzia. „Podczas Mszy Św. zbieramy kolektę, która przeznaczona jest na dzieła miłosierdzia w każdej z parafii, które nas goszczą”- mówił duchowny.

Dzisiejsze Słowo Boże skoncentrowane jest na temacie miłosierdzia. Pierwsze czytanie (Dn 9, 4b-10) pokazuje jak miłosierny jest Bóg, a Ewangelia (Łk 6, 36-38) mówi o tym do jakich konkretnych wymiarów miłosierdzia wzywa nas Bóg. Ksiądz Arcybiskup w swoich rozważaniach podkreślał, że Pan Bóg jest wierny swoim obietnicom. „Miłosierdzie to jest taka miłość, która przekracza radykalnie granice sprawiedliwości. Izrael nie postępuje tak, aby Bóg miał powód, aby ich kochać. Kocha ich jednak, bo jest wierny sobie.”

Metropolita Łódzki na zakończeni mówił, że to jest dobra nowina o Bogu, o której możemy dowiedzieć się z Księgi Proroka Daniela. „Nowina o Bogu, który jest sprawiedliwy w tren sposób, że nas zbawia. Jest sprawiedliwy będąc miłosiernym i rodzi nas do nowego życia. Taki właśnie jest Bóg Miłosierny.”

Na koniec duchowny mówił, abyśmy byli miłosierni na wzór Boga. „Bądźmy miłosierni jak Ojciec jest miłosierny. W taki sposób. Tak jak tego doświadczamy ze strony Boga, który w taki sposób nas kocha, próbujmy być choć trochę tacy być dla innych”- zakończył Arcybiskup Grzegorz.

Jutro Wielkopostnym Kościołem Stacyjnym będzie parafia św. Apostołów Piotra i Pawła.