Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 395
Abp Ziółek: każdy z nas nosi w sobie coś z faryzeusza i coś z celnika - Kościoły Stacyjne Łodzi 2023 #22
Udostępnij

O dwu postawach faryzeusza i celnika, które są bliskie każdemu z nas, mówił w swojej homilii arcybiskup senior. – każdy z nas nosi w sobie coś z faryzeusza i coś z celnika, a nierzadko postawa jednego i drugiego jest w nas pospołu obecna. Postawa faryzeusza zawsze będzie nas odciągać od źródła miłosierdzia, którym jest Bóg. Postawa celnika – pełna zaufania oddania, pozwala doświadczyć bliskości i czułości Boga. – zauważył kaznodzieja.

Trzeci tydzień pielgrzymowania do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi zakończył się w parafii p.w. Matki Boskiej Bolesnej, gdzie posługują oo. Pasjoniści. Wieczornej liturgii Mszy świętej przewodniczył i homilii wygłosił ks. abp senior Władysław Ziółek.

- Jezus pokazuje nam dziś dwie postawy wobec Boga i wobec drugiego człowieka. Te postawy ujawniają się na naszej modlitwie, ale można je dostrzec także w naszym codziennym życiu. Tym, co otwiera nas na łaskę jest pokora. Natomiast pycha, wyniosłość, zamykają nas w sobie i w pustym samozadowoleniu, bo „Bóg pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje”. Dlatego też fundamentem życia duchowego jest poznanie własnej grzeszności i nieograniczonego Bożego miłosierdzia. - podkreślił duchowny.

Kończąc homilię hierarcha powiedział - Niech dzisiejsza Ewangelia przynagli nas, abyśmy w tym świętym czasie Wielkiego Postu zwrócili większą uwagę na rozpoznanie własnej tożsamości: ludzkiej i chrześcijańskiej. Jakże aktualne są słowa św. Augustyna: „Wejdź w siebie!” Tak, musimy wejść w siebie jeśli chcemy odnaleźć siebie, aby stać przed Bogiem w całej prawdzie o swojej godności chrześcijańskiej ale i o swojej słabości ludzkiej. – zakończył arcybiskup senior.

W najbliższym tygodniu liturgie stacyjne będą celebrowane w następujących świątyniach:

  1. 03. – poniedziałek – św. Stanisława Kostki (katedra) -(Uroczystość św. Józefa, głównego patrona archidiecezji łódzkiej)
  2. 03. – wtorek – św. Antoniego z Padwy
  3. 03. – środa – Najświętszego Zbawiciela
  4. 03. – czwartek – św. Marka Ewangelisty
  5. 03. – piątek – Zesłania Ducha Świętego
  6. 03. – sobota – św. Teresy od Dzieciątka Jezus
Udostępnij
Galeria zdjęć