Autor: Archidiecezja Łódzka
Abp Ziółek o znaczeniu postu – Kościoły Stacyjne Łodzi 2023 #3

O znaczeniu postu mówił Ksiądz Arcybiskup Władysław Ziółek podczas Mszy Św. sprawowanej w parafii Najświętszego Serca Jezusowe na Retkini.

W pierwszy piątek Wielkiego Postu wierni Archidiecezji Łódzkiej spotkali się na wspólnej Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Władysława Ziółka. To trzecia świątynia, która znajduje się na pielgrzymkowym szlaku Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych. W tym roku w Archidiecezji Łódzkiej Kościoły Stacyjne nawiedzane są już po raz 11.

W swoich rozważaniach Arcybiskup Senior mówił o znaczeniu postu. „Najczęściej przez post rozumiemy powściągliwość w jedzeniu, odmawianie sobie większych czy mniejszych przyjemności. Niektórzy podczas Wielkiego Postu podejmują różne dobrowolne umartwienia: jedni przestają palić papierosy, inni rezygnują z alkoholu, a jeszcze inni próbują ograniczyć czas korzystania z telewizora. Zapytani dlaczego to czynią, odpowiadają: bo jest wielki Post i trzeba się umartwić”- mówił duchowny.

Dalej Ksiądz Arcybiskup wskazywał, że ważne jest, aby te wyrzeczenia były podejmowane z motywów religijnych. „To stwierdzenie jest ogromnie ważne, zwłaszcza dziś, kiedy post jest uważany za rodzaj diety, przejaw estetycznej mody”- mówił kaznodzieja dodając, żeby w tym świętym czasie danym nam przez Boga zbliżyć się w duchu wiary do Tego, który dla mnie i dla mojego zbawienia zstąpił z nieba i stał się człowiekiem.

Po Mszy Św. wierni uczestniczyli w Drodze Krzyżowej w intencji osób skrzywdzonych w Kościele. Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania seksualnego małoletnich obchodzony jest w Kościele w Polsce od 2017 r. W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, Konferencja Episkopatu Polski ustaliła, że w Polsce będzie on obchodzony co roku w pierwszy piątek Wielkiego Postu.