Łódzkie Wielkopostne Kościoły Stacyjne 2018

Tradycją Kościoła Łódzkiego w okresie Wielkiego Postu jest codzienne pielgrzymowanie do Wielkopostnych Kościołów Stacyjnych Łodzi. Przez 34 dni wierni wraz ze swoimi pasterzami pielgrzymują do świątyń, w których odbywa się Liturgia Stacyjna, na którą składa się: Msza Święta celebrowana pod przewodnictwem biskupa, koronka do Bożego Miłosierdzia oraz podjęcie indywidualnej i dobrowolnej praktyki pokutnej.

zobacz: Kościoły Stacyjne 2015

Pomysłodawcą łódzkich stacji wzorowanych na tych rzymskich był ówczesny metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski. To on w 2013 roku wyznaczył konkretne świątynie miasta, do których pielgrzymują wierni, modląc się i uzyskując odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

zobacz: Kościoły Stacyjne 2016

W czasie liturgii stacyjnej zbierana jest jałmużna wielkopostna, która obok modlitwy i postu, jest sposobem wielkopostnego umartwienia i pokuty. Zebrana kolekta, jest zwyczajem stacyjnym, przekazywana na wsparcie dla najbiedniejszych rodzin danej parafii.

zobacz: Kościoły Stacyjne 2017

W tym roku już po raz szósty w Łodzi w czasie wielkiego postu odbędzie się wspólne pielgrzymowanie. W słowie, które skierował do wiernych Miasta Łodzi abp Ryś wskazał na to, że wędrówka po Kościołach stacyjnych pokazuje, że miasto, w którym żyjemy jest przestrzenią świętą. Nie jest tylko przestrzenią przemysłu, studiów czy gospodarki, ale jest przestrzenią świętą przez sieć kościołów nałożonych na to miasto, na przestrzeń. - podkreśla.

- Bardzo zapraszam do tego, by pozwolić nam biskupom być z wami na co dzień w przeżywaniu wielkiego postu. Po drugie, by odkryć jakie elementy dziedzictwa mamy tu na miejscu, jaka była wiara tych pokoleń, które nas poprzedzają w wierze. I Po trzecie chciejmy odkryć, że przestrzeń, w której się poruszamy na co dzień jest święta, a w ten sposób będziemy przezywali wielki post jako drogę! - zachęca łódzki pasterz.

kościoły stacyjne łodzi mapa

Nieocenioną pomocą w dobrym przeżyciu tegorocznego Pielgrzymowania Stacyjnego może stać się książka zatytułowana: Łódzkie Kościoły Stacyjne, której autorka jest Anna Skopińska, redaktor naczelna Niedzieli Łódzkiej. W publikacji znajdziemy rozdziały dotyczące 34 świątyń miasta Łodzi, ale też trochę informacji o rzymskich kościołach – odpowiednikach tych łódzkich, a także rozważania dotyczące Ewangelii na każdy dzień pielgrzymowania. Książkę można nabyć w Księgarni Archidiecezjalnej w Łodzi.

Kościoły Stacyjne 2018

14.02. -  Środa Popielcowa – Matki Boskiej Zwycięskiej
15.02. - czwartek po Popielcu – Chrystusa Króla
16.02. - piątek po Popielcu – Najświętszego Serca Jezusowego (Retkinia)