Archidiecezja Łódzka
Wielkopostne Kościoły Stacyjne
08:00 | 03.02.2013 | Wyświetleń: 1685

Każdego dnia Wielkiego Postu w innym kościele - to nowa propozycja przeżywania tego okresu w Łodzi. Abp Marek Jędraszewski ustanowił specjalnym dekretem kościoły stacyjne, w których w wyznaczone dni wraz z wiernymi modlić się będą biskupi. Idea nawiązuje do tradycji sięgającej początków chrześcijaństwa.

„Aby praktyki Wielkiego Postu przeżywane we wspólnocie Kościoła, przynosiły głębokie owoce w postaci umocnienia wiary i jej wyznawania z odwagą, rozpoczniemy w Roku Wiary wielkopostne pielgrzymowanie do Kościołów Stacyjnych, które ustanowiłem w Łodzi” – czytamy w komunikacie, który będzie czytany w łódzkich parafiach.
„W oznaczone dni powszednie Wielkiego Postu będziemy gromadzić się w tych świątyniach na Mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem biskupa, podejmując wielkopostne praktyki, otwierając swoje serca na Słowo Boże, przyjmując Chleb Eucharystyczny i przez wspólną modlitwę Koronką do Miłosierdzia Bożego zyskując łaskę odpustu” – zachęca abp Jędraszewski.
Pierwszym kościołem stacyjnym będzie sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej, do którego łodzianie będą pielgrzymować w Środę Popielcową (msza rozpocznie się o godz. 18.00). Ostatnia stacja wypadnie w sobotę piątego tygodnia Wielkiego Postu w katedrze.
Na liście kościołów stacyjnych znalazły się 34 łódzkie świątynie – zarówno te najstarsze (m.in. kościół mariacki, św. Józefa czy Podwyższenia św. Krzyża), jak i najmłodsze (choćby kościół bł. Jana XXIII czy św. Faustyny). Będą odwiedzane od poniedziałku do soboty przez cały okres Wielkiego Postu.

W dekrecie ustanawiającym kościoły stacyjne abp Jędraszewski przypomina, że „post jest zewnętrznym znakiem większego zaangażowania, aby unikać zła i żyć Ewangelią”. „Jałmużna obejmuje niezmierzony zakres dzieł miłosierdzia na rzecz bliźniego. Św. Augustyn uczy, że »nasza modlitwa, połączona z pokorą i miłością, postem i praktykowaniem jałmużny, panowaniem nad sobą i przebaczaniem krzywd, dając dobre rzeczy i nie odpłacając złymi, szuka pokoju i go osiąga« (Kazanie 206, 3 na Wielki Post: PL 38, 1042)” – czytamy w dokumencie. „W okresie Wielkiego Postu Kościół zachęca do wierniejszej i żarliwszej modlitwy oraz do dłuższego rozważania Słowa Bożego. Praktyki Wielkiego Postu przeżywane we wspólnocie Kościoła przynoszą owoce w postaci umocnienia wiary i jej wyznawania z odwagą” – podkreśla metropolita łódzki.

Wielkopostne Kościoły Stacyjne w Łodzi

Środa Popielcowa – Matki Boskiej Zwycięskiej
czwartek po Popielcu – Chrystusa Króla
piątek po Popielcu – Najświętszego Serca Jezusowego (Retkinia)
sobota po Popielcu – Najświętszej Eucharystii

I tydzień Wielkiego Postu
poniedziałek – św. Franciszka
wtorek – św. Józefa (Ruda)
środa – Przemienienia Pańskiego
czwartek – św. Wojciecha
piątek – św. Maksymiliana Marii Kolbego
sobota – Trójcy Przenajświętszej

II tydzień Wielkiego Postu
poniedziałek – św. Anny
wtorek – św. Apostołów Piotra i Pawła
środa – św. Alberta Chmielowskiego
czwartek – Matki Boskiej Jasnogórskiej
piątek – św. Jana Ewangelisty
sobota – bł. Jana XXIII

III tydzień Wielkiego Postu
poniedziałek – Matki Boskiej Różańcowej
wtorek – św. Elżbiety Węgierskiej
środa – Opatrzności Bożej
czwartek – Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski
piątek – Najświętszego Serca Jezusowego (Julianów)
sobota – Matki Boskiej Bolesnej

IV tydzień Wielkiego Postu
poniedziałek – Miłosierdzia Bożego
wtorek – św. Antoniego z Padwy
środa – Najświętszego Zbawiciela
czwartek – św. Marka Ewangelisty
piątek – Zesłania Ducha Świętego
sobota – św. Teresy od Dzieciątka Jezus

V tydzień Wielkiego Postu
poniedziałek – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
wtorek – św. Józefa (ul. Ogrodowa)
środa – Najświętszego Imienia Jezus
czwartek – Podwyższenia Krzyża Świętego
piątek – św. Siostry Faustyny
sobota – św. Stanisława Kostki