Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 990
Kard. Ryś do kleryków: wakacje mogą być tym czasem, kiedy odkrywasz Boga w Jego ojcostwie!
Udostępnij

- Wakacje mogą być – paradoksalnie – czasem piękniejszego, pełniejszego poznawania kim Bóg jest. Wakacje mogą być tym czasem, kiedy odkrywasz Go w Jego ojcostwie, kiedy odkrywasz Go w Jego wewnętrznej prawdzie! Co to z nami czyni? W jaki sposób nas to zmienia? Do jakiej sprawiedliwości, do jakiej doskonałości, nas to kształtuje? Wakacje mogą wam o tym więcej powiedzieć, niż 9 miesięcy pracy w seminarium. To słowo Pana Jezusa na drogę. – mówił kardynał Grzegorz.

Mszą świętą sprawowaną we wtorek 18 czerwca, w seminaryjnej kaplicy pw. Dobrego Pasterza, której przewodniczył kardynał Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, zakończył się kolejny rok formacji w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

Przez ostatnie trzy tygodnie wytężonej pracy, alumni zdawali swoje egzaminy w sesji letniej, a teraz po jej zakończeniu, w modlitwie dziękują za miniony czas dorastania do kapłaństwa, który wyrażony został w zdobywaniu wiedzy, ale także poprzez liczne praktyki, w czasie których spotykali się z wiernymi w parafiach, domach pomocy społecznej, szpitalach czy też punktach Caritas.

Odwołując się do dzisiejszej liturgii Słowa Bożego metropolita łódzki Chrystus jest dla nas obrazem doskonałości - doskonałości, sprawiedliwość, ku której – ufam - czujecie się tutaj formowani. Tacy chcecie z tego domu wyjść za pięć, sześć, czy siedem lat – jeśli komuś tyle potrzeba. Ostatecznie chodzi o to, żebyś wychodził stąd z tym odkryciem, że chcesz być ojcem! Że chcę sobą pokazywać ojcostwo Boga. Dzisiejsza Ewangelia mówi, że to najlepiej wychodzi w takich sytuacjach, kiedy masz odczynienia z człowiekiem, który jest dla ciebie nieprzyjacielem, który cię nie kocha, o którym masz poczucie, że nie jest twoim bratem.- zauważył metropolita łódzki.

- Co to zmienia że w spotkaniu z drugim człowiekiem jesteś dla niego ojcem? Co to zmienia? – pytał alumnów kard. Ryś. - Bardzo fajnie jest być ojcem fantastycznych synów, którym nie ma nic do zarzucenia, a którymi może się człowiek budować. Natomiast życie bywa różne. Ewangelia pokazuje takie pary synów, z których jeden jest wzorem, a drugi jest gangsterem, a tak naprawdę na końcu nie wiadomo, który jest który. Jaka jest twoja relacja? Czy to jest relacja ojcowska? Bądźcie doskonali jak Ojciec wasz jest dokonały. – podkreślił hierarcha.

 

- Wakacje to jest taki szczególny czas. Kto was sprawdzi z jakiego regulaminu, z jakich przepisów? Czy się do tych przepisów stosujecie czy się nie stosujecie? Wakacje mogą być – paradoksalnie – czasem piękniejszego, pełniejszego poznawania kim Bóg jest? Wakacje mogą być tym czasem, kiedy odkrywasz Go w Jego ojcostwie, kiedy odkrywasz Go w Jego wewnętrznej prawdzie! Co to z nami czyni? W jaki sposób nas to zmienia? Do jakiej sprawiedliwości, do jakiej doskonałości, nas to kształtuje? Wakacje mogą wam o tym więcej powiedzieć, niż 9 miesięcy pracy w seminarium. To słowo Pana Jezusa na drogę. Weźcie je do serca, zmierzcie się z nim i niech was ono prześwietli! – zakończył kardynał Ryś.

Dzisiejszą Eucharystię wraz z arcybiskupem łódzkim koncelebrowali wychowawcy seminarium oraz księża profesorowie. Na liturgii, obok kleryków seminarium diecezjalnego obecni byli alumni z Seminarium 35+ oraz Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater.

Przed błogosławieństwem kardynał Grzegorz poinformował zgromadzonych o zmianach personalnych, które dokonają się w WSD. Stolica Apostolska zobowiązała seminaria duchowne do powołania odrębnych instytutów, które będą odpowiedzialne za kształcenie seminarzystów. Taki instytut został powołany w łódzkim WSD, a na jego czele stanął ks. prof. Janusz Lewandowicz. Ksiądz kardynał podziękował za dotychczasowa posługę rektorowi – ks. dr. Sławomirowi Sosnowskiemu oraz prefektowi – ks. mgr. Mariuszowi Turczyńskiemu, który został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii pw. św. Wojciecha w Łodzi. Metropolita łódzki poinformował również, że urząd rektora WSD został powierzony ks. dr. Tomaszowi Liszewskiemu – wykładowcy psychologii w WSD, natomiast urząd prefekta Seminarium 35+ powierzono ks. dr. Karolowi Litawie – wykładowcy liturgiki w WSD.

Eucharystia zakończyła rok akademicki 2023/2024 – rok formacji duchowej i intelektualnej. Teraz klerycy udadzą się na wypoczynek oraz praktyki wakacyjne w swoich rodzinnych parafiach.

 

Aktualnie w WSD, na pięciu kursach studiuje 35 alumnów, wśród których jest sześciu wyświęconych w tym roku diakonów oraz siedmiu kleryków z roku propedeutycznego.

Udostępnij
Galeria zdjęć