Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 2050
Abp Ryś do kleryków: seminarium jest miejscem, gdzie „Fiat” ciągle wraca, a każde „Fiat” jest łaską!

- Seminarium jest miejscem, gdzie to „Fiat” ciągle wraca, a każde „Fiat” jest łaską! Pierwsze Fiat było – pójdziecie do Łodzi, a potem kolejne! Zawsze jest najpierw wybór ze strony Boga, a potem nasza odpowiedź. – mówił abp Grzegorz Ryś.

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbyło się poświęcenie drugiego w Polsce Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater, które zostało powołane do istnienia dekretem metropolity łódzkiego we wrześniu 2019 roku.

Eucharystii poprzedzające poświęcenie seminarium przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś, a współkoncelebrowali liturgię ksiądz biskup Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej, ks. Michał Jaworski – rektor Seminarium, a także wychowawcy i profesorowie łódzkich seminariów duchownych diecezjalnych i zakonnego.

zobacz także: Strona Łódzkiego Seminarium Redemptoris Mater

We wstępie do liturgii wszystkich zebranych w świątyni przywitał ks. Michał Jaworski – rektor Archidiecezjalnego Seminarium Misyjnego Redemptoris Mater w Łodzi.

Po krótkim echo słowa – homilię wygłosił ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś – który odnosząc się do dzisiejszego Słowa Bożego i do swojego osobistego doświadczenia powiedział między innymi: jak miałem kiedyś w życiu taki moment, gdy byłem rektorem seminarium, nie zapomnę pewnego swojego spotkania z neoprezbiterami. Wówczas pomyślałem, że zapytam ich: co mogą powiedzieć o seminarium ci, którzy dopiero co je opuścili. Było wiele odpowiedzi, ale jedna odpowiedź mnie wstrząsnęła – była jednozdaniowa, a brzmiała – nigdy nie nazywałem tego domem! Nie wiem jakim byłem rektorem - ale miałem te słowa w głowie - i będąc rektorem robiłem wszystko, by seminarzyści mieli poczucie że przychodzą do domu! Najbiedniejszy jest ten ksiądz, który nie ma w sobie doświadczenia życia wspólnego. – podkreślił arcybiskup.

Zwracając się do seminarzystów łódzki pasterz zaapelował - jeśli na progu mogę was o coś prosić, to proszę: nie myślcie o seminarium inaczej, jak o domu. Mamy nadzieję, że będą do was dotłaczać następni. Seminarium ma być domem, a ewangelia pokazuje, że w domu dokonują się rzeczy najważniejsze. To słowo dom – kładę wam na serce! – podkreślił kaznodzieja.

- Seminarium jest miejscem, gdzie to „Fiat” ciągle wraca, a każde „Fiat” jest łaską! Pierwsze Fiat było – pójdziecie do Łodzi, a potem kolejne! Zawsze jest najpierw wybór ze strony Boga, a potem nasza odpowiedź. Przed sutanną jest łaska, przed lektoratem jest łaska, przed akolitatem jest łaska, przed kandydaturą jest łaska, przed diakonatem jest łaska, przed prezbiteratem jest łaska i przed święceniami biskupimi też jest łaska! Jak nie ma tej łaski, to decyzja jest wątpliwa, bo jest pozbawiona  istotnego fundamentu, a jak jest oparta na czymś innym, to ten fundament znika i to są bardzo trudne momenty. Przed każdym Fiat jest łaska! – dodał metropolita łódzki.

Pod koniec homilii główny celebrans zwrócił uwagę na to, że - dziś mija 150 lat od ogłoszenia św. Józefa patronem Kościoła. Odwołując się do tej rocznicy łódzki pasterz zauważył, że św. Józef jest posłuszny wobec Boga, który przychodzi do niego przez prawo religijne, ale także przez sny. Jest objawienie, które jest spisane i podawane w Kościele – i to jest obszar posłuszeństwa Józefa. Wam życzymy takiego posłuszeństwa w rozpoznawaniu tego, czego Bóg od was oczekuje! Niech wam zawsze towarzyszą w tym domu - dwie figury zwiastowania – Maryja i Józef! – zakończył.

Po błogosławieństwie - w uroczystej procesji - ze świątyni do gmachu seminaryjnego został przeniesiony Najświętszy Sakrament i umieszczony w tabernakulum kaplicy pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia N.M.P. Następnie ksiądz arcybiskup dokonał pobłogosławienia i poświęcenia nowego seminarium.

Międzynarodowe Archidiecezjalne Seminarium Misyjne Redemptoris Mater pod patronatem Najświętszej Maryi Panny Redemptoris Mater, Patrona Archidiecezji Łódzkiej św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, czterech Ewangelistów i świętego Anterosa papieża, męczennika zostało powołane do istnienia dekretem arcybiskupa łódzkiego Grzegorza Rysia w święto św. Mateusza ewangelisty tj. 21 września 2019 r. Na urząd rektora tegoż seminarium powołany został ks. Michał Jaworski. Aktualnie w łódzkim seminarium Redemptoris Mater studiuje 7 alumnów.


zobacz także:

Galeria zdjęć