Rok ŚwiętyRok Święty
Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 829
Kościół jako sakrament nadziei dla świata - Rok Jubileuszowy 2025 – konferencja naukowa w Seminarium 35+
Udostępnij

Kościół jako sakrament nadziei dla świata - Rok Jubileuszowy 2025, to tytuł konferencji naukowej, która w czwartek 15 maja br. została zorganizowana przez Ogólnopolskie Seminarium dla starszych kandydatów do święceń.

- Celem naszej konferencji - w tym Roku Jubileuszowym - jest spojrzenie na nadzieję pod innym kontem, z innego punktu widzenia, ze szczegółowego punktu widzenia. Chcemy patrzeć na nadzieję tak, jak mówi o niej Słowo Boże i Kościół. Chcemy mówić o nadziei, która zawieść nie może! – mówił we wstępie do konferencji ks. dr hab. Sławomir Szczyrba, rektor Seminarium 35+.

Jako pierwszy podczas sesji głos zabrał metropolita łódzki, który zauważył, że - kiedy Papież Franciszek ogłosił rok jubileuszowy pod hasłem Pielgrzymi nadziei, to ten temat wywołał we mnie takie skojarzenie z tekstem, który liczy sobie 60 lat i jest zawarty w 31 punkcie Konstytucji Duszpasterskiej o Kościele. Ten tekst mniej więcej brzmi tak: przyszłość ludzkości znajduje się w rękach tych, którzy następnym pokoleniem podadzą motywy życia i nadziei. Temat, który podejmujemy na tym sympozjum nie jest tematem bagatelnym, tylko dotyczy przyszłości ludzkości. Jeśli nie znamy motywów życia i nadziei, i nie potrafimy ich przekazać, to ludzkość nie ma przyszłości. Tak mówi Sobór. W związku z tym cytatem chciałbym powiedzieć dwie krótkie myśli. Papież Franciszek był wielkim Papieżem Soboru Watykańskiego II, choć na nim nie był! To w tej wielkiej serii wielkich papieży wieku XX i XXI - był pierwszym papieżem, który nie był na Soborze. Benedykt XVI był - nie jako biskup, ale jako ekspert, teolog, a poprzednicy wszyscy byli na Soborze. Papież Franciszek nie był, ale był w Soborze głęboko zakorzenionym. Papież pokazywał, że Duch Święty w sposób zdecydowany kształtował oblicze Kościoła na tym Soborze. Wiele motywów soborowych możemy czytać wyraźnie w nauczaniu i działaniu Papieża Franciszka. Papież Franciszek pokazał nam jeden motyw życia i nadziei i jest on zawarty w zdaniu - nadzieja nie zawodzi, bo miłość Boża rozlana jest w naszych sercach. Jeśli chcecie dać komuś motywy życia i nadziei, to musicie mu pokazać, że go kochacie! – mówił metropolita łódzki.

W czasie konferencji zaprezentowano dziewięć referatów, które przygotowali świeccy i duchowni wykładowcy i profesorowie uczelni katolickich i świeckich, którzy w swoich przedłożeniach mówili o nadziei w różnych jej wymiarach.

Na temat „Pismo Święte o nadziei zmartwychwstania” w swoim przedłożeniu mówiła s. dr hab. Judyta Pudełko PDDM - profesor Akademii Katolickiej w Warszawie.

Biblijna koncepcja nadziei jako oczekiwania Bożej interwencji - to temat wykładu, który przedstawiła s. dr hab. Joanna Nowińska MS - wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

O Przesłaniu nadziei w przekazie medialnym - mówił w swoim przedłożeniu ks. dr hab. Leszek Gęsiak SJ  – profesor Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Młodzi i media w Kościele - nadzieje i zagrożenia - wykład, który zaprezentowała dr hab. Monika Przybysz, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Pierwszą część wykładową dzisiejszej konferencji zakończył ks. mgr lic. Adam Młynarczyk, doktorant Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który mówił o blaskach nadziei w mroku rozpadu małżeństwa. Hermeneutyka procesu o nieważność małżeństwa w świetle przemówień papieża Franciszka do Roty Rzymskiej.

Na pytanie czy - świeccy są nową wiosną Kościoła? - w drugiej części wykładowej odpowiadał -  w swoim przedłożeniu - uczestnik Synodu o Synodalności - dr hab. Aleksander Bańska - profesor Uniwersytetu Śląskiego.

O doświadczeniu Kościoła - komunii jako gruntu dla nadziei  – mówił wykładowca Uniwersytetu Śląskiego - dr hab. Marek Kita.

Natomiast o nadziei w stosunkach państwo - Kościół mówił ks. dr inź. Robert Wawer SJ, wykładowca Akademii Katolickiej w Warszawie.

Ksiądz doktor Przemysław Sawa z wydziału teologicznego Uniwersytetu Śląskiego zaprezentował wykład zatytułowany: nadzieja chrześcijańska. Tropy od Jana XXIII do Franciszka.

Dzisiejsza konferencja zorganizowana przez Ogólnopolskie Seminarium dla starszych kandydatów do święceń – Seminarium 35+ to już czwarte tego typu spotkanie naukowe. Pierwsze zorganizowane w 2022 roku było zatytułowane: "Między wiarą a rozumem", drugie w 2023 roku nosiło tytuł: „Państwo i Kościół – współpraca czy separacja”, a trzecie w 2024 roku - dotyczące synodalności - nosiło tytuł: Synodalność – szansa czy zagrożenia dla Kościoła.

_________________________________________________________

zobacz także: 

Udostępnij
Galeria zdjęć