Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 781
Konferencja naukowa "Między wiarą a rozumem"
Udostępnij

5 maja w Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się konferencja naukowa „Między wiarą a rozumem”. Konferencja została zorganizowana przez Ogólnopolskie Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń.

Ideą tej konferencji było pochylenie się nad zagadnieniami wiary i rozumu. W dzisiejszych czasach stawia się te dwa pojęcia w sprzeczności. Konferencja ma na celu wykazanie, że nie muszą się one wykluczać.

Wszystkich zgromadzonych w auli łódzkiego Seminarium przywitał ks. Dr hab. Sławomir Szczyrba. „Sesja jest okazją diagnozy tego co się dzieje między rzeczywistością wiary i rozumu. Co się dzieje między wiarą a rozumem?”- pytał ks. Rektor. Duchowny życzył wszystkim uczestnikom, aby ten czas konferencji był czasem owocnym i pomógł wybudzić się ze śpiączki intelektualnej.

Na początku wystąpił Metropolita Łódzki, który mówił o patrzeniu na wiarę i rozum w ujęciu historycznym.

Drugim prelegentem był ks .prof. Andrzej Draguła, który próbował znaleźć odpowiedź na pytanie: czy racjonalizacja szkodzi wierze?

Przed przerwą wystąpił także redaktor Zbigniew Nosowski, który jest naczelnym kwartalnika „Więzi”. Jego wykład był zatytułowany: „Jedna wiara, cztery katolicyzmy.”

„Drugi Sobór Trydencki niezbędnie potrzebny”, to temat ostatniego wystąpienia. Swoimi spostrzeżeniami podzielił się dr Sebastian Duda z kwartalnika „Więzi”.

Na zakończenie organizatorzy zaplanowali dyskusję, a podsumowania dokonał ks. Prof. Andrzej Perzyński, który wyraził radość z tego, że konferencja ta to oddolny pomysł kleryków z Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń.

Udostępnij
Galeria zdjęć