Autor: ks. Jarosław Magierski
Wyświetleń: 2367
Papageno Team - wsparcie i psychoedukacja
Udostępnij
Wzrastająca liczba prób samobójczych, która odnotowywana jest wśród młodzieży oraz osób dorosłych motywuje do konkretnych działań pomocowych. W ostatnich dniach duszpasterstwo i strefa wsparcia Papageno Team, oprócz działań bezpośrednio skierowanych do osób dotkniętych kryzysami, włączyło się w kilka inicjatyw edukacyjno-formacyjnych.

Pierwszą z nich było spotkanie w Duszpasterstwie Akademickim "Węzeł". Marta Czajczyńska, psychoterapeuta, mediator i wychowawca, specjalizująca się w logoterapii, kierunku w psychoterapii, który zajmuje się sensem i wartościami w życiu człowieka, starała się uwrażliwiać obecnych na spotkaniu studentów na problem samobójstwa. Jednocześnie inspirowała do angażowania się w pierwszą pomoc emocjonalną i empatyczną asystę tłumacząc czym one są. Ta psychoedukacja stawała się także dla młodych ludzi motywacją do tego, aby nie bać się prosić o pomoc i wsparcie, gdy ktoś samemu doświadcza kryzysu. Uzyskali oni wiedzę, gdzie szukać profesjonalnego zaopiekowania.

Kolejną przestrzenią dla aktywności Papageno Team okazało się spotkanie wspólnoty osób zaangażowanych w łódzkim Ośrodku Pomocy Duchowej. W czasie sprawowanej tam Eucharystii - przewodniczył jej ks. kan. Tomasz Owczarek, zgromadzeni modlili się za wszystkich potrzebujących wsparcia, a jedną z intencji była prośba o opiekę Boga dla tych, którzy mierzą się z kryzysem samobójczym. Ich imiona bliscy przesyłają przez umieszczony na stronie duszpasterstwa formularz kontaktowy. Po wspólnej modlitwie obecni mogli zadawać pytania dotyczące działania Papageno Team oraz zdobywać wiedzę jak reagować, gdy przychodząca do ośrodka osoba zdradza myśli rezygnacyjne lub wykazuje objawy ostrego kryzysu samobójczego. Wiele pytań dotyczyło też sposobu towarzyszenia w żałobie po samobójczej śmierci kogoś bliskiego. Przedstawiciele ośrodka mieli również okazję do poznania cech języka pomocowego, który jest niezwykle istotny, gdy mamy podjąć rozmowę z osobą tracącą motywację i siły do życia. 

Następnym wydarzeniem, w którym swoją obecność zaznaczył zespół duszpasterstwa i strefy wsparcia było XXIII Sympozjum Teologiczno-Familiologiczne. Organizowane przez Wydział Teologiczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu we współpracy z Wyższym Seminarium Duchownym Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim oraz Polskim Stowarzyszeniem Familiologicznym obrady, które dotyczyły sposobów towarzyszenia małżeństwu i rodzinie, stały się szansą uwrażliwiania słuchaczy na problem samobójstw oraz potrzebę zaangażowanego towarzyszenia osobom, które doświadczają żałoby po samobójczej śmierci kogoś bliskiego. Organizatorzy sympozjum stworzyli doskonały klimat do zaprezentowania obszarów, w których każdy z nas, stykając się z tematem samobójstwa, powinien uruchomić w sobie potrzebę nieoceniającej obecności, empatycznej asysty, nieintruzyjnego towarzyszenia, aktywnego słuchania oraz gorącej modlitwy zatopionej w idei miłosierdzia. clipchamp.com/watch/q0msIDayVXE

         Duszpasterstwo i strefa wsparcia Papageno Team dziękuje także Redakcji Programów Katolickich TVP3 Łódź za realizację obrazu lodz.tvp.pl/819832/depozyt-wiary opowiadającego o rozpoczętej inicjatywie, przez który uwidacznia się waga i rola pomocy osobom w kryzysie i ich najbliższym.


zobacz również: 

 


Udostępnij