Obchody jubileuszu 100-lecia Diecezji Łódzkiej

19 XII 2020 (sobota)

Podopieczni „Caritas”, więźniowie, wolontariusze parafialni
Wigilia dla samotnych
Przewodniczy: Abp Grzegorz Ryś, Duszpasterze: Ks. Andrzej Partyka, Ks. Sebastian Krawczyk
godz. 11.00 – konferencja (katedra)
prelegent: Tomasz Kopytowski temat: Wczoraj i dziś charytatywnej odpowiedzialności bliźniego w wielokulturowej i wielowyznaniowej Łodzi.

2 II 2021 (wtorek)

Osoby życia konsekrowanego
Święto Ofiarowania Pańskiego
Przewodniczy: Bp Ireneusz Pękalski, Duszpasterze: o. Grzegorz Radomiak SJ
godz. 11.00 – konferencja (katedra)
prelegent: O. Jacek Dębek CSSR temat: Charyzmat zakonny w służbie Kościoła.

11 II 2021 (czwartek)

Chorzy i służba zdrowia
Wspomnienie NMP z Lourdes – Światowy Dzień Chorego
Przewodniczy: Bp Marek Marczak, Duszpasterze: Ks. Juliusz Lasoń, Ks. Daniel Rylski
godz. 11.00 – konferencja (katedra)
prelegent: Ks. Paweł Sudowski temat: Duszpasterstwo służby zdrowia w Archidiecezji Łódzkiej 1920-2020

19 III 2021 (piątek)

Przedsiębiorcy, pracodawcy i pracownicy
Uroczystość Św. Józefa Oblubieńca NMP
Przewodniczy: Abp Grzegorz Ryś, Duszpasterz: Ks. Grzegorz Michalski
godz. 17.00 – konferencja (katedra)
godz. 18.00 – Msza św. (katedra)

28 III 2021 (niedziela)

Młodzież, Szkolne Koła CARITAS
Niedziela Palmowa - Marsz dla Jezusa
Przewodniczy: Abp Grzegorz Ryś, Duszpasterz: Ks. Paweł Bogusz
godz. 13.15 – konferencja (kościół oo. Jezuitów)
prelegent: Ks. Przemysław Szewczyk temat: Orędzie Ojca Świętego na XXXVI Światowy Dzień Młodzieży obchodzony w Kościołach lokalnych
godz. 15.00 – Msza św. (katedra)

17 IV 2021 (sobota)

Sportowcy, trenerzy, działacze sportowi, kibice
Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju (6 kwietnia)
Przewodniczy: Bp Ireneusz Pękalski, Duszpasterz: Ks. Paweł Miziołek
godz. 11.00 – konferencja (katedra)
prelegent: ks. Edward Pleń - Krajowy Duszpasterz Sportowców temat: Krajowe duszpasterstwo sportowców - cele i zadania.

15 V 2021 (sobota)

Rodziny i dzieci
Międzynarodowy Dzień Rodziny
Przewodniczy: Bp Marek Marczak, Duszpasterz: Ks. Robert Jaśpiński
prelegent: ks. Robert Jaśpiński temat: Małżeństwo – kontrakt czy przymierze

12 VI 2021 (sobota)

Rady parafialne, zespoły synodalne, stowarzyszenia parafialne
Wspomnienie Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny
Przewodniczy: Bp Ireneusz Pękalski, Duszpasterze: Ks. Wiesław Kamiński, Ks. Grzegorz Dziewulski
godz. 10.00 – konferencja (WSD – duża aula)
prelegent: Ks. dr hab. Mieczysław Różański temat: Duszpasterstwo parafialne w nowo powstałej Diecezji Łódzkiej
prelegent: mgr Władysław Woźniak temat: Działalność Stowarzyszenia Robotników Chrześcijańskich w Łodzi jako przykład zaangażowania społecznego chrześcijan.

4 IX 2021 (sobota)

Nauczyciele, katecheci
Inauguracja Roku Szkolnego
Przewodniczy: Bp Marek Marczak, Duszpasterz: Ks. Marcin Wojtasik
godz. 10.00 – konferencja (katedra)
prelegent: Ks. Dominik Sujecki, temat: Wkład kościoła Katolickiego w rozwój pedagogiczny i katechetyczny w Archidiecezji Łódzkiej na przestrzeni 100 lat.

26 IX 2021 (niedziela)

Rolnicy, sadownicy, ogrodnicy
Dożynki Archidiecezjalne
Przewodniczy: Abp Grzegorz Ryś, Duszpasterz: Ks. Jarosław Leśniak
godz. 12.00 – konferencja (katedra)
prelegent: Ks. Jarosław Leśniak temat: Duszpasterstwo Rolników w Diecezji Łódzkiej na przestrzeni 100 lat jej Istnienia.
godz. 12.30 – Msza św. (katedra)

5 X 2021 (wtorek)

Osoby życia publicznego i służby mundurowe
Uroczystość Św. Faustyny – patronki Łodzi
Przewodniczy: Bp Ireneusz Pękalski, Duszpasterz: Ks. Zbigniew Tracz
godz. 17.00 – konferencja (kościół parafialny pw. Św. Faustyny)
|godz. 18.00 – Msza św. (kościół parafialny pw. Św. Faustyny)
godz. 19.00 – jubileuszowa procesja z relikwiami Św. Faustyny do Bazyliki Archikatedralnej

10 X 2021 (niedziela)

Pracownicy naukowi, studenci
Inauguracja Roku Akademickiego
Przewodniczy: Bp Marek Marczak, Duszpasterze: Ks. Piotr Tarabasz, Ks. Radosław Krych
godz. 18.00 – konferencja
godz. 19.00 – Msza św. (katedra)

20 X 2021 (środa)

Prezbiterzy, seminarzyści
Rekolekcje dla Prezbiterium Archidiecezji Łódzkiej
Przewodniczy: Abp Grzegorz Ryś, Duszpasterze: Ks. Tomasz Falak, Ks. Sławomir Sosnowski
godz. 20.00 – konferencja (katedra)
prelegent: Abp Grzegorz Ryś
godz. 20.40 – Msza św. (katedra)

20 XI 2021 (sobota)

Ministranci, lektorzy, ceremoniarze
Dzień Jedności Służby Liturgicznej Ołtarza Archidiecezji Łódzkiej
Przewodniczy: Bp Ireneusz Pękalski, Duszpasterz: Ks. Maksymilian Pyzik
godz. 9.00 – zawiązanie wspólnoty (katedra)
godz. 9.30 – Msza św. (katedra)
godz. 11.00 – konferencja (WSD)

PIELGRZYMKI I NABOŻEŃSTWA
W KOŚCIOŁACH STACYJNYCH
W ROKU JUBILEUSZOWYM

Program pielgrzymek do kościołów stacyjnych:

• Nabożeństwo przed wyruszeniem z parafii,
  • Modlitwy w drodze,
  • Nabożeństwo w kościele stacyjnym

Terminy (II soboty miesiąca):

• 9 I 2021 - Chrzest św. i ekumenizm
  • 13 II 2021 - Święta Rodzina wzorem rodziny
  • 13 III 2021 - Droga Krzyżowa
  • 17 IV 2021 (3 sobota miesiąca) - Droga Światła
  • 8 V 2021 - Nabożeństwo majowe
  • 12 VI 2021 Nabożeństwo czerwcowe
  • 11 IX 2021 - Modlitwa o powołania
  • 9 X 2021 - Nabożeństwo różańcowe
  • 13 XI 2021 - Nabożeństwo za zmarłych

ZAKOŃCZENIE ROKU JUBILEUSZOWEGO

• niedziela, 5 grudnia 2021 – zamknięcie drzwi świętych w kościołach stacyjnych
  • sobota, 11 grudnia 2021 – zamknięcie drzwi świętych w bazylice archikatedralnej łódzkiej

INAUGURACJA
OBCHODÓW ROKU JUBILEUSZOWEGO

Dokładnie 10 grudnia br. minie 100 lat od ogłoszenia bulli Christi Domini papieża Benedykta XV, którą została powołana do istnienia Diecezja Łódzka. Z tej okazji w łódzkiej bazylice archikatedralnej odbędą się uroczyste obchody tej rocznicy, w których weźmie udział wysłannik Ojca Świętego Franciszka - legat papieski – ks. kard. Konrad Krajewski – jałmużnik papieski.