Autor: ks. Jarosław Magierski
Wyświetleń: 1471
Powstało duszpasterstwo dla osób w kryzysie suicydalnym i ich rodzin
Udostępnij

10 września przypada Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Wspieranie, także duchowe, osób borykających się z myślami samobójczymi, po próbach samobójczych oraz dotkniętych samobójczą śmiercią bliskich jest zadaniem nas wszystkich. Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu, Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś, dekretem z dnia 18. sierpnia br., powołał do istnienia, pierwsze we wspólnocie Kościoła Rzymskokatolickiego w Polsce, duszpasterstwo specjalistyczne skierowane wprost do osób w kryzysie suicydalnym i ich rodzin. Ma być ono strefą wsparcia dla wszystkich, których dotykają myśli rezygnacyjne oraz formą towarzyszenia tym, którzy doświadczają żałoby po samobójczej śmierci bliskiej osoby.

Idea duszpasterstwa opartego na prewencji, postwencji oraz skoncentrowanego na wsparciu osób doświadczających żałoby – traumy po samobójczej śmierci, staje się obecnie pożądanym i niezmiernie potrzebnym przedsięwzięciem łączącym misję ewangeliczną Kościoła z realną troską o los człowieka i relację z nim. Analizy prowadzone przez suicydologów wskazują na ciągle rosnącą liczbę podejmowanych prób samobójczych.

W praktyce, targnięcie się na życie jednej osoby ma degradujący wpływ na kilkanaście innych z jej bliskiego otoczenia. Ludzie ci bardzo często spotykają się z niezrozumieniem, piętnowaniem, a niekiedy i traumatyzującym ostracyzmem. Często mają też przekonanie postponowania wewnątrz wspólnot parafialnych. Narażeni na niewybredne uwagi, niezdrowe zainteresowanie otoczenia i wycofanie się dotychczasowych znajomych, zaczynają się izolować i w samotności przeżywają degradujące wydarzenia. Panujące zaś w naszym społeczeństwie (we wspólnocie Kościoła także) stereotypy dotyczące samobójstwa tylko pogłębiają problem i potęgują lęk przed zwróceniem się po pomoc.

Tym samym, erygowanie przez Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia, duszpasterstwa zorientowanego na człowieka znajdującego się w kryzysie samobójczym i doświadczającego straty wskutek samobójczej śmierci bliskiej osoby, staje się odważną odpowiedzią na potrzeby obecnych czasów. Przede wszystkim wpisuje się w czynne otwarcie struktur i posług Kościoła na wyzwania współczesności i w nie tracące na aktualności przesłanie, jakim jest troska
o człowieka.

Szczegóły projektu i kontakty pomocowe dostępne są na stronie internetowej duszpasterstwa i strefy wsparcia: www.papagenoteam.com

Msza Święta w intencji osób w kryzysie, po próbie samobójczej i przeżywających żałobę po samobójczej śmierci bliskiej osoby oraz w intencji wszystkich, którzy angażują się w działania pomocowe, celebrowana będzie 10 września br., o godzinie 18.00, w Parafii p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi, ul. Nawrot 104.

Udostępnij