Jubileusz rodzin i dzieci w 100-lecie Diecezji Łódzkiej

W Międzynarodowym Dniu Rodziny, w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki miały miejsce uroczystości związane z jubileuszem rodzin i dzieci, które odbyły się w ramach jubileuszu 100-lecia Diecezji Łódzkiej.

W wykładzie zatytułowanym Małżeństwo – kontrakt czy przymierze - ks. dr Robert Jaśpiński – diecezjalny duszpasterz rodzin – zaprezentował spojrzenie Kościoła na małżeństwo, jako na wspólnotę mężczyzny i kobiety, ale także na umowę jaką zawierają ludzie pomiędzy sobą przed obliczem Bożym.

Prelegent skupił się na różnicach jakie są obecne w umowie – kontrakcie - a które często – przenosimy z życia świeckiego/ handlowego na małżeństwo – na relacje małżeńskie. Wskazał na różnicę wypływającą z terminu przymierze, które jest kluczowe dla Pisma Świętego i tego jak Bóg patrzy na przymierze – relacje - między sobą, a ludźmi,  sobą a Narodem Wybranym. - W małżeństwie są pewne elementy umowy - kontraktu, ale małżeństwo jako przymierze, to jest coś znacznie więcej. Wzorem dla przymierza między małżonkami, jest przymierze Boga z człowiekiem.- podkreślił.

W samo południe celebrowana była Eucharystia, której przewodniczył ksiądz biskup Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

W słowach pouczenia pasterskiego duchowny przypomniał rys historyczny diecezji, która w tym roku przeżywa swój jubileusz 100-lecia powstania oraz przypomniał słowa metropolity łódzkiego zaczerpnięte z listu arcybiskupa łódzkiego do wiernych diecezji na jubileusz jej powstania.

Duchowny wskazał  - przytaczając słowa Ojca Świętego Jana Pawła II z Mszy Świętej celebrowanej na łódzkim Lublinku – jak ważne miejsce zajmują rodzice w życiu młodego człowieka, któremu przekazali życie, i dla którego powinni być pierwszymi katechetami.

Łódzki pasterz zauważył, że Ewangelia oraz związana z nią katechizacja – która obecnie jak wielu pisze przeżywa swój kryzys – bo wielu młodych ludzi rezygnuje z lekcji religii w szkole, a do tej rezygnacji dopisują się również rodzice – dopisujemy się również my – jako duszpasterze, nie organizując katechezy w środowisku parafialnym. Ewangelia i katechizacja domaga się od nas – od nas wszystkich – nowego zaangażowania – nowych sił i nowych pomysłów. – dodał.

Kończąc ksiądz biskup apelował - prośmy naszego Ojca w niebie o łaskę, abyśmy jako rodzice i opiekunowie, duszpasterze i katecheci, podchodzili zawsze odpowiedzialnie do naszych zadań – głoszenia młodemu pokoleniu prawdy Ewangelii, i abyśmy świadczyli o niej całym naszym życiem. Prośby Ojca Niebieskiego, aby dzieci i młodzież otwierała się na Słowo Boże obecne i działające w żywym Ciele Jezusa Chrystusa, którym jest Kościół. –  zakończył duchowny.

Po homilii małżonkowie zebrani w katedrze uroczyście odnowili przyrzeczenia małżeńskie, a księdza biskup udzielił im pasterskiego błogosławieństwa.