Autor: Julia Saganiak
Wyświetleń: 2883
Abp Ryś: Jezus zaprasza nas do formacji, która ma mieć miejsce w domu, w rodzinie!

Dziś obchodzimy uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Jest to szczególny czas, ponieważ św. Józef jest patronem archidiecezji łódzkiej, która w tym roku obchodzi swój jubileusz stulecia.

W ten dzień do katedry łódzkiej szczególnie licznie przybyli przedsiębiorcy, aby za wstawiennictwem św. Józefa prosić o potrzebne łaski. Podczas Mszy Świętej ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś wręczył Złote i Srebrne Krzyże dla uhonorowania osób świeckich zasłużonych dla archidiecezji łódzkiej. Papież Franciszek ustanowił kapelanami, czyli prałatami dwóch księży.

Przed Msza Św. wierni zgromadzeni w Archikatedrze Łódzkiej uczestniczyli w nabożeństwie poświęconym św. Józefowi. Podczas tego nabożeństwa ks. Grzegorz Michalski przedstawił referat: "Św. Józef- patron ludzi pracy."

O godzinie 18:00 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Grzegorza Rysia.

Podczas homilii mówił o rodzinie, która powinna być wielką radością dla każdego człowieka. Zauważył, że błędnie rozumiemy, iż rodzinna jest dla nas pewna opresją, która przynosi nam wiele ograniczeń. Wydaje nam się, że poprzez życie rodzinne musimy być nieustannie podporządkowani. Ponadto narzucane są nam dodatkowe oczekiwania ze strony Kościoła czy państwa, którym często nie jesteśmy w stanie sprostać.

- W przypadku Jezusa nie ma żadnej rezygnacji, nieszczęścia, że wraca do Nazaretu pod posłuszeństwo matki i ojca. To jest Jego wybór. To jest sposób życia, który On wybiera jako drogę do rozwoju. Spędzi tam czas ku misji, aby rosnąć w łasce u Boga - mówił metropolita łódzki

Z dzisiejszej Liturgii Słowa dowiadujemy się, że dla Jezusa szkołą i świątynia była rodzina. Poznajemy wartości panujące w domu, w którym dorastał Jezus. To właśnie tam, patrząc na Józefa, Jezus odkrywał kim jest Bóg. Widzimy go, jako wzór ojca. Jezus zachęca nas do formacji, która ma być w naszym domu, pośród najbliższych.

- Papież Franciszek zaprasza nas, abyśmy odkrywali radość i miłość rodziny. Bóg powierzył rodzinie projekt przekształcania świata w domu. To jest sposób na samotność i lęk, który odczuwamy przed wiążącą nas na całe życie relacją - podkreślał ksiądz arcybiskup.

zobacz także: Odznaczenia za zasługi dla Kościoła powszechnego i lokalnego

Przed błogosławieństwem Ksiądz Arcybiskup wręczył Złote i Srebrne Krzyże Archidiecezji Łódzkiej. Nagroda ta została ustanowiona 25 marca 1998 dla uhonorowania osób świeckich zasłużonych dla Archidiecezji Łódzkiej. Metropolita Łódzki przyznaje i wręcza Krzyże Archidiecezji Łódzkiej w Uroczystość Świętego Józefa Patrona Archidiecezji.

Z decyzji Papieża dwóch księży otrzymało także tytuł kapelana honorowego Ojca Świętego. Dla trzech osób zastało przyznane także jedno z najżywszych odznaczeń Stolicy Apostolskiej jest przyznawane osobom świeckim, czyli  Krzyż „Pro Ecclesia et Pontifice.”

Galeria zdjęć