Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1117
Abp Ryś do kapłanów: przegapiamy wartość jaką jest spotkanie z człowiekiem!

- Dokąd będziemy przeliczać ludzi na takie wymierne wartości, jakie mogę dostać w spotkaniu? Dokąd będziemy ślepi na wartość jaką jest człowiek sam w sobie, z którym się możesz spotkać, który nic ci nie może dać, bo jest bezradny. Może jest odchodzący, umierający, pobity do nieprzytomności, może jest okradziony – więc nic od niego nie dostajesz. Przegapiamy wartość jaką jest spotkanie z człowiekiem!  – mówił w ostatniej nauce rekolekcyjnej arcybiskup Grzegorz.

W trzecim i ostatnim dniu rekolekcji kapłańskich odbywających się w łódzkiej bazylice archikatedralnej duchowni diecezjalni i zakonni wspólnie celebrowali Eucharystię, której przewodniczył i naukę rekolekcyjną wygłosił arcybiskup Grzegorz Ryś.

- Co zyskał samarytanin?- pytał w homilii metropolita łódzki. - W jaki sposób został w tym spotkaniu obdarowany? W pierwszej chwili mamy pokusę myśleć, że w tym spotkaniu on tylko traci. Traci czas, bo się zatrzymał, wraz z zatrzymaniem traci coś więcej – bo był w podróży, może stracił okazję co do swoich zamierzeń. Traci oliwę, wino i pieniądze. Co by miał zyskać od człowieka pobitego, okradzionego i ledwo żywego? Czego miałby oczekiwać od niego dla siebie? – mówił abp Grzegorz.

- Przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie, to przypowieść o spotkaniu i ucieczce od spotkania! – tłumaczył w homilii metropolita łódzki. - Kapłan i lewita uciekają od spotkania. Uciekają – przechodząc na drugą stronę - mijając drugą stroną. Nie wiem jak wam, ale mnie się zdarzało w życiu. Widzisz człowieka, ale nie chcesz, by on cię zobaczył. Widzisz człowieka, ale nie chcesz się z nim spotkać wzrokiem. Widzisz człowieka, ale chcesz zejść z pola jego widzenia, bo boisz się spotkania, które może być krępujące, które może się okazać zobowiązujące, angażujące, bo jest przecież jakoś nie w porę! – zauważył rekolekcjonista.

 • rekolekcyjny wieczór pokutnyA
 • BP RYŚ DO KAPŁANÓW: CO ZYSKAŁ SAMARYTANIN W SPOTKANIU Z POBITYM, OKRADZIONYM I LEDWIE ŻYWYM CZŁOWIEKIEM?
 • Rekolekcje kapłańskie 2019

  1. ABP RYŚ: NIE MA SENSU NASZE KAPŁAŃSTWO, JEŚLI WIERNI NIE MAJĄ DOŚWIADCZENIA BYCIA KOCHANYMI PRZEZ JEZUSA! – REKOLEKCJE KAPŁAŃSKIE 2019 #1
  2. ABP RYŚ: APOSTOŁOWIE WESZLI SŁABI W ŚWIĘCENIA I GRZESZYLI PO NICH – REKOLEKCJE KAPŁAŃSKIE 2019 #2
  3. ABP RYŚ: IDŹ, NAPRAW MÓJ DOM, KTÓRY IDZIE KU RUINIE! – REKOLEKCJE KAPŁAŃSKIE 2019 #3

  Rekolekcje kapłańskie 2018

  1. CZY W SWOIM BRACIE KAPŁANIE WIDZISZ DAR CZY PROBLEM? – PIERWSZY WIECZÓR KAPŁAŃSKI Z KARDYNAŁEM TAGLE W ŁÓDZKIEJ KATEDRZE
  2. KARD TAGLE: JEZUS JEST BRATEM, A NIE NASZYM SĘDZIĄ! – DRUGI DZIEŃ REKOLEKCJI KAPŁAŃSKICH
  3. KARD TAGLE: WRÓĆCIE DO DOMU, KTÓRYM JEST POSŁUGA MIŁOŚCI!

  Rekolekcje kapłańskie 2017

  1. REKOLEKCJE PRZED INGRESEM – LECTIO DIVINA
  2. REKOLEKCJE PRZED INGRESEM – NABOŻEŃSTWO POKUTNE
  3. REKOLEKCJE PRZED INGRESEM – MIŁOSIERDZIE
  Galeria zdjęć