Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1886
Bp Pękalski pobłogosławił 110 nowych lektorów dla parafii Archidiecezji Łódzkiej
Udostępnij

- Sądzę, że odważna decyzja podjęta przez was - tak wielu młodych osób pochodzących z różnych parafii naszej archidiecezji, aby pełnić w zgromadzeniu liturgicznym funkcji lektora, jest wymownym znakiem tego, że stawiacie sobie szlachetne wymagania, i że nie chcecie – jak bardzo obrazowo i dosadnie naucza papież Franciszek – spędzić życia wegetując na kanapie! – mówił do przyszłych lektorów bp Pękalski.

110 nowych lektorów z terenu całej Archidiecezji Łódzkiej pobłogosławił dziś w południe ksiądz biskup Ireneusz Pękalski w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki. Jak podkreśla ks. Piotr Kępniak duszpasterz Służby Liturgicznej Archidiecezji Łódzkiej - kurs lektorski przygotowujący ministrantów do posługi lektora odbywał się nie tylko w Łodzi, ale również w regionach- w Łasku, Ozorkowie, czy Aleksandrowie Łódzkim.

W homilii ksiądz biskup zwrócił się do uczestników liturgii - Kościół – jak wiemy – jest wspólnotą osób wierzących, formowaną przez przyjęcie i życie Słowem Bożym, które w Jezusie Chrystusie stało się Ciałem i zamieszkało pośród nas. Zadaniem każdego lektora – jak z pewnością mówiono wam podczas przygotowania do dzisiejszej celebracji – jest nie tylko pięknie i poprawne czytane Słowa Bożego we wspólnocie kościelnej, ale także, a może przede wszystkim, dawanie świadectwa na co dzień żyje on czytanym Słowem Bożym, zachęcając w ten sposób innych, aby jak on szukali Boga w Piśmie Świętym i żyli według Jego woli. – tłumaczył kaznodzieja

Hierarcha zwrócił uwagę na to, że – także dziś niektórzy młodzi ludzie – w waszym wieku – z różnych powodów oddalają się od Jezusa, nie podzielają Jego nauczania, zwłaszcza wówczas, kiedy stawia On wymagania. Niekiedy może im się wydawać, że wszystko wiedzą lepiej, że lepiej urządziliby świat, że lepiej od Pana Boga rozpoznają, co jest dobre, a co złe, że nikt nie ma prawa narzucać im pomysłu na szczęśliwe życie, na życiowy sukces. – zauważył hierarcha.

Zwracając się do ministrantów – przyszłych lektorów – ksiądz biskup powiedział -  za chwilę pobłogosławię was do zaszczytnej funkcji lektora. Staniecie się sługami Objawionej Prawdy, która rozjaśnia drogi ludzkiego życia. Wiem, że gorliwie przygotowywaliście się do jej podjęcia pod kierunkiem księży i osób świeckich. Ufam, że podobnie, z wielką wiarą i miłością, będziecie ją wypełniać i dochowacie wierności podjętym dziś zobowiązaniom, nawet, gdyby to was wiele kosztowało! Jestem też przekonany, że będziecie księgę Pisma Świętego otaczać należytym szacunkiem zarówno w domu, jak i w kościele parafialnym. – dodał.

Po homilii duszpasterz służby liturgicznej wezwał imiennie kandydatów do przyjęcia posługi ministranta słowa Bożego w zgromadzeniu liturgicznym, a ci odpowiadając – jestem – podeszli do ołtarza. Po modlitwie błogosławieństwa odmówionej przez biskupa każdy z nich położył prawą rękę na Piśmie świętym, a następnie otrzymał błogosławieństwo oraz krzyż lektorski.

Na zakończenie ceremonii nowi lektorzy otrzymali legitymacje lektora. W liturgii uczestniczyli księża opiekunowie nowych lektorów, księża proboszczowie, opiekunowie wspólnot ministranckich oraz rodzice, przyjaciele i starsi ministranci z poszczególnych parafii.

Udostępnij
Galeria zdjęć