Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1861
Rozpoczęła się rekrutacja do Seminarium Duchownego w Łodzi
Udostępnij

Wraz z zakończeniem roku akademickiego 2023/2024 i rozpoczęciem wakacji rozpoczęła się również rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

- Wszystkich kandydatów, którzy mają już zdana maturę lub otrzymają dyplom w najbliższych dniach serdecznie zapraszamy. Jeśli czujesz, że Pan Jezus zaprasza cię do pójścia tą drogą, to jest miejsce dla ciebie.  – mówi ks. dr Jacek Kacprzak.

Wicerektor Seminarium w Łodzi wskazuje również co zrobić, by wstąpić do WSD i rozpocząć formację w tej najstarszej łódzkiej uczelni wyższej.  – Należałoby zadzwonić do seminarium i umówić się na takie proste spotkanie, które polega na tym, że przywozimy ze sobą potrzebne dokumenty, wśród których jest matura, świadectwo Chrztu Świętego, opinia księdza proboszcza, własnoręcznie napisane podanie, a także napisany własnoręcznie (w formie narracyjnej) życiorys. Tak przygotowane dokumenty przywozimy do seminarium. – tłumaczy ks. Kacprzak.

Wśród dokumentów, które należy przygotować powinny się znaleźć:

  • Podanie – prośba o przyjęcie do Seminarium zaadresowana do Księdza Rektora (napisana własnoręcznie)
  • Życiorys w formie opisowej (napisany własnoręcznie)
  • Świadectwo przyjęcia sakramentów chrztu i bierzmowania
  • Opinia Księdza Proboszcza parafii zamieszkania
  • Świadectwo maturalne – oryginał
  • Świadectwo ukończenia szkoły średniej
  • Świadectwo ukończenia nauki religii w szkole średniej (jeżeli było dawane oddzielnie)
  • Fotografia legitymacyjna w formie papierowej (3 szt.) i cyfrowej
  • Zaświadczenie o niekaralności

Każdy ze zgłaszających się kandydatów zostanie zaproszony na zjazd rekrutacyjny, który w tym roku odbędzie się w piątek 13 września br. o godz. 9:00. Wówczas kandydaci do seminarium napiszą egzamin z podstaw wiedzy teologicznej z zakresu szkoły średniej, odbędą rozmowę z księdzem rektorem, oraz będą mieli możliwość rozmowy z moderatorem roku propedeutycznego.

zobacz także: www.wsd.lodz.pl

- Formacja w seminarium duchownym trwa 7 lat i rozpoczyna się od roku wstępnego zwanego rokiem propedeutycznym, który ma miejsce w domu formacyjnym przy parafii w Łasku Kolumnie. – tłumaczy ks. Kacprzak. -  Rok propedeutyczny to jest czas nawiązywania nowych relacji wchodzenia we wspólnotę, ale i czas poznania siebie. Będzie to czas zdobywania wiedzy ale w mniejszym zakresie niż ma to miejsce w seminarium. – dodaje duchowny.

Zobacz także: www.facebook.com/wsdlodz

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi powołał do istnienia 9 sierpnia 1921 roku pierwszy ordynariusz diecezji łódzkiej bp Wincenty Tymieniecki. Aktualnie w WSD, na pięciu kursach studiuje 35 alumnów, wśród których jest sześciu wyświęconych w tym roku diakonów oraz siedmiu kleryków z roku propedeutycznego.

zobacz także:

Udostępnij