Autor: ks. Jarosław Magierski
Wyświetleń: 1490
Siedem spotkań - rzecz o tym, jak szukać pomocy
Udostępnij

Duszpasterstwo i strefa wsparcia dla osób w kryzysie samobójczym oraz dotkniętych samobójczą śmiercią bliskiej osoby Papageno Team rozpoczęło współpracę z katowickim wydawnictwem Księgarnia św. Jacka. Objęliśmy patronatem nowość tego wydawnictwa, wchodzącą właśnie na rynek książkę Siedem spotkań. Bohaterka - Agnieszka od dzieciństwa jest wrażliwą, uważną, czułą na otaczający świat i ludzi dziewczyną. Skomplikowane dzieciństwo, choroba matki i trudna relacja z niedojrzałym do roli ojcem powodują, że droga wejścia w młodość i dorosłość jest trudna, kręta i wyboista. Stany złego samopoczucia psychicznego pojawiają się wcześnie, towarzyszą jej od liceum i pogłębiają się w pierwszych latach studiów i doświadczeń zawodowych. Agnieszka szybko i trafnie autodiagnozuje w sobie depresję, ale będzie musiało upłynąć wiele lat, aby instytucje medyczne, ośrodki pomocy psychologicznej i kręgi kościelne, w których szuka oparcia, stanęły na wysokości zadania i pomogły jej w nierównej walce z chorobą. Tabu społeczne lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych miesza się z plejadą postaci, które powinny, ale nie potrafią skutecznie pomóc. Przez cały czas Agnieszka stara się iść naprzód, walcząc z depresją, poddając się tylko w momentach, kiedy złożona cierpieniem nie jest już w stanie znaleźć więcej siły. Trafia na miłość, niestety nie uszytą hollywoodzkim prostym ściegiem, ale podobnie jak cała jej historia powikłaną, zaplątaną, ambiwalentną...

Gdzie szukać pomocy, gdy nie potrafimy poradzić sobie z trudnościami? Ile drzwi trzeba wyważyć, zanim ktoś pokaże nam jak je otwierać? Czego doświadcza osoba zmagająca się z kryzysem? Na te pytania próbuje w swojej narracji odpowiedzieć autora książki Elżbieta Ciesielska -  posiadaczka licznych certyfikatów z zakresu psychologii, psychoterapii i mediacji. Jej wszechstronne zainteresowania i kompetencje wyraża mnogość ukończonych studiów: psychologia (specjalizacja z psychotraumatologii i profilaktyki społecznej, suicydologii, psychologii klinicznej, psychoterapii), pedagogika opiekuńczo-wychowawcza, administracja publiczna, informatyka i technologie informacyjno-komunikacyjne, socjoterapia, filologia polska, czy teologia.

             Ostatnie dni obfitowały w pełne pasji spotkania autorskie. Jedno z nich odbyło się w toruńskim Dworze Artusa. Biorąc pod uwagę, że Autorka wyraża chęć współpracy w prowadzonych działaniach pomocowych z Papageno Team planujemy podobne spotkanie w Łodzi. Tym bardziej, że przedstawiona w książce historia nie jest tylko fikcją literacką. Rzeczywistość bardzo wyraźnie pokazuje nam, że wokół nas jest mnóstwo osób, które doświadczają podobnych kryzysów. Różnego rodzaju traumy wpływają na ich codzienność, a często są też predykatorami zachowań samobójczych. Jako Papageno Team chcemy tym osobom pomagać i jednocześnie trwać na modlitwie w ich intencji. Dlatego nie tylko zachęcamy do sięgnięcia po książkę Elżbiety Ciesielskiej ale też zapraszamy na Eucharystię, która w intencji osób w kryzysie samobójczym i ich bliskich jest sprawowana w trzecią niedzielę każdego miesiąca (z wyjątkiem okresu wakacyjnego) w Parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi (ul. Nawrot 104).
Udostępnij