Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 899
Psychologiczny kontekst traumy - Szkolenie dla katechetów Archidiecezji Łódzkiej
Udostępnij

Wiedza i wrażliwość to fundamenty, które pomagają budować barierę przez krzywdą, bo kiedy rozumiemy na czym polega cierpienie osoby skrzywdzonej, jakie niesie konsekwencje dla jej codziennego funkcjonowania to sprawia, że mamy więcej empatii i odwagi żeby reagować i zapobiegać.

W Archidiecezji Łódzkiej odbyło się szkolenie dla katechetów, które poprowadziła psycholog i psychoterapeutka Joanna Malinowska, która jest delegatem Księdza Kardynała ds. ochrony dzieci oraz Ksiądz dr Tomasz Liszewski duszpasterz osób skrzywdzonych Archidiecezji Łódzkiej.

Pani psycholog Joanna Malinowska mówiła o psychologicznym rozumieniu traumy oraz omawiała wszystkie strony krzywdy, czyli skrzywdzonego, sprawcę oraz świadka- „Stawiamy sobie takie zadanie żeby oprócz zapoznawania katechetów z procedurami postępowania, interweniowania w zakresie prewencji, pobudzić ich wrażliwość na krzywdę, na stan osoby, która została zraniona”.

O kodeksie katechety, o tym jak właściwie budować relację i komunikację z dziećmi i młodzieżą oraz o bezpieczeństwie w Internecie i budowaniu świadomości zagrożenia cyfrowego wśród nieletnich mówił Ksiądz Tomasz Liszewski duszpasterz osób skrzywdzonych Archidiecezji Łódzkiej.

Szkolenie wynika z przyjętego przez Archidiecezję Łódzką programu ochrony dzieci i młodzieży i ma na celu ochronę małoletnich przed przemocą, zwłaszcza tą seksualną. Odbywało się w Piotrkowie Trybunalski, a także w Łodzi w auli Wyższego Seminarium Duchownego. Spotkanie zostało sfinansowane z funduszy Fundacji św. Józefa.

Udostępnij