Autor: Archidiecezja Łódzka
Kard. Ryś: oczekiwanie Kościoła wobec przedsiębiorców |  Konferencja dla przedsiębiorców i pracodawców

„Kościół nie ma oczekiwań wobec przedsiębiorców, bo Kościół nie jest celem sam w sobie. Kościół nie jest na sobie skupiony, ma swoją misje wobec świata”- mówił Ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś podczas konferencji skierowanej do przedsiębiorców i pracodawców.

W Zespole Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki odbyła się konferencja dla przedsiębiorców i pracodawców pod hasłem „Biznes na Skale”. To już piąta konferencja organizowana przez Talent Łódź, a 3 z serii „Biznes na skale”. W spotkaniu wzięło udział blisko 200 osób. Pierwszym prelegentem był Metropolita Łódzki.

„Oczekiwania Kościoła wobec przedsiębiorców”- to temat wystąpienia Księdza Kardynała. „Kościół nie ma oczekiwań od przedsiębiorców bo Kościół nie jest celem sam w sobie. Kościół nie jest na sobie skupiony, ma swoją misje wobec świata. Dwa teksty o tym mówią: Katechizm Kościoła Katolickiego i Kompendium Społecznej Nauki Kościoła. W obu tych pozycjach są rozdziały poświęcone przedsiębiorczości”- mówił Kardynał Grzegorz.

Odnosząc się do KKK duchowny wskazywał, że pierwsze oczekiwanie Kościoła wobec przedsiębiorców to że nie wolno kraść, a przedsiębiorczość służy zaspokajaniu potrzeb ludzi. Rozwój dokonuje się wtedy kiedy służy całej osobie i każdej osobie. „Przedsiębiorczość ma służyć osobie i ma służyć wspólnocie. Pojęcie dobra wspólnego jest fundamentalnie związane z troską o najuboższych. Praca jest fundamentalnym prawem człowieka. Bo jeśli człowiek nie ma pracy to przestaje się rozwijać”- wskazywał Ksiądz Kardynał.

W dalszej części swojego wystąpienia Metropolita Łódzki odnosił się do Kompendium Społecznej Nauki Kościoła. „W kompendium pierwsze zdanie dot. przedsiębiorczości podkreśla że każdy ma do niej prawo i że wymaga ona kreatywności. Kreatywność jest ważną cechą każdej przedsiębiorczości. Jest wpisana w każdą ludzką pracę. Największym potencjałem dla przedsiębiorcy jest on sam”- mówił prelegent.

Duszpasterstwo Przedsiębiorców „Talent” pomaga ludziom biznesu budować relacje z Chrystusem w myśl, aby każdy „był bogaty przed Bogiem”. Opierając się o Katolicką Naukę Społeczną, duszpasterstwo poszukuje odpowiedzi w kontekście zagadnienia wartości, na których przedsiębiorcy powinni opierać swoją działalność gospodarczą. Spotkania mają charakter otwarty i kierowane są do wszystkich osób związanych ze środowiskiem biznesowym.