Autor: Natalia Tarnowska
Wyświetleń: 1222
37. Światowy Dzień Młodzieży w Archidiecezji Łódzkiej
Udostępnij

Już po raz drugi Światowy Dzień Młodzieży w wymiarze diecezjalnym obchodzony był w Uroczystość Chrystusa Króla, czyli ostatnią niedzielę roku liturgicznego. Łódzkie obchody 37. ŚDM rozpoczęły się w dolnym kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego na łódzkiej Retkini, a następnie w uroczystej procesji uczestnicy spotkania przeszli do kościoła pw. Chrystusa Króla, gdzie uczestniczyli w Eucharystii pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Grzegorza Rysia. 

W niedzielny listopadowy poranek młodzi spotkali się, by wspólnie z ks. Arcybiskupem Grzegorzem pochylić się nad słowami Orędzia Papieża Franciszka. Pierwszą część spotkania rozpoczęły świadectwa laureatek Nagrody Papieża Franciszka, które co sobotę pomagają siostrom Misjonarkom Miłości w ośrodku dla osób bezdomnych. Uczestnicy wysłuchali także świadectwa Marceliny i Zosi, które opowiedziały w kilku słowach o wspólnocie z Taizé, oraz podzieliły się doświadczeniem ekumenicznego Łódzkiego Spotkania Taizé, które odbyło się w październiku br. w Łodzi.

W nawiązaniu do hasła 37. ŚDM „ „Maryja wstała i poszła z pośpiechem”(Łk 1, 39) uczestnicy w małych grupach rozmawiali o wartości czasu w ich życiu, a także o tym jak można dobrze wykorzystać czas, który na co dzień zdarza się nam marnować. W jednej z małych grup swoimi doświadczeniami dzielił się także Ksiądz Arcybiskup.

Na obchodach ostatniego Światowego Dnia Młodzieży przed przyszłorocznymi wydarzeniami w Portugalii nie mogło zabraknąć hymnu Światowych Dni Młodzieży 2023 „Powietrze już drga”. Po hymnie uczestnicy spotkania wysłuchali słowa Księdza Arcybiskupa, który podzielił się swoją refleksją w odniesieniu do Orędzia Papieża Franciszka, a także przybliżył nam historię i znaczenie symboli Światowych Dni Młodzieży – Krzyża ŚDM oraz Ikony Salus Populi Romani.

Swoim słowem Ksiądz Arcybiskup zakończył pierwszą część spotkania. Pomostem łączącym była uroczysta procesja z symbolami Światowych Dni Młodzieży oraz flagami państw – gospodarzy wszystkich dotychczasowych ŚDM, która przeszła ulicami Retkini do kościoła pw. Chrystusa Króla. Zwieńczeniem spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Grzegorza.

Obchody 37. ŚDM były częścią przygotowań do wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży do Portugalii w roku 2023. Kolejne spotkanie formacyjne przed ŚDM 2023 odbędzie się 18 grudnia o godz. 16:15 w Wyższym Seminarium Duchownym. Szczegółów spotkania można szukać na fanpejdżu Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej.

Udostępnij
Galeria zdjęć