Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 936
Otwarcie Jubileuszowej Wystawy w 100-lecie Diecezji Łódzkiej w Muzeum Archidiecezjalnym

W drugim dniu obchodów 100-lecia Diecezji Łódzkiej w Muzeum Archidiecezjalnym została otwarta wystawa poświęcona Jubileuszowi Diecezji. Z uwagi na ograniczenia związane z pandemią Covid19 otwarcie odbyło się w reżimie sanitarnym i było transmitowane on-line na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej.

Wystawa został podzielona na cztery części i osadzona na czterech modułach – trzy znajdują się w budynku Muzeum, a czwarty w podziemiach bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi.

Sala pierwsza dotyczy prehistorii diecezji – i pokazuje dzieje chrześcijaństwa na tych ziemiach do roku 1920 - do czasu, kiedy powstałą diecezja. Wskazane zostały ważne miejsca i artefakty związane z Łęczycą, Łaskiem i Piotrkowem Trybunalskim. – tłumaczył arcybiskup Grzegorz Ryś.

W drugiej sali znajduje się to, co zostało związane z powstaniem diecezji – mamy tu bullę erygującą diecezję – która została napisana w maju 1921 roku, choć nosi datę 10 grudnia 1920 – dzień powstania diecezji oraz bullę nominacyjną bpa Wincentego Tymienieckiego – pierwszego biskupa łódzkiego. Na uwagę zasługuje pastorał konsekracyjny bpa Tymienieckiego, który został mu użyczony przez biskupa Wincentego Teofila Chościak-Popiela. – podkreślił metropolita łódzki.

Trzecia sala to czas od II Wojny Świtowej do końca pontyfikatu bpa Marka Jędraszewskiego. – Pokazujemy tam moduł dotyczący męczeństwa duchowieństwa łódzkiego, czas PRL-u oraz gabloty dedykowane poszczególnym ordynariuszom diecezji łódzkiej. – dodał łódzki pasterz.

Ostatnia sala – znajdująca się w katedrze łódzkiej – związana jest z osobą Karola Wojtyły - Jana Pawła II z Łodzią.

W przygotowaniu jubileuszowej wystawy pomagali łódzcy graficy: Anna i Paweł Gryglewscy, a zgromadzone na niej artefakty zostały wypożyczone w instytucji państwowych oraz są własnością Archidiecezji Łódzkiej. Wystawa prezentowana jest w Muzeum Archidiecezjalnym znajdującym się w kamienicy przy ul. ks. I. Skorupki 13, a będzie dostępna dla zwiedzających po zniesieniu obostrzeń związanych z Covid19.

Galeria zdjęć