Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 766
Abp Ryś w DA5: Maryja stawia Kościół do pionu, wzywając Kościół do nawrócenia!

- Bóg znajduje najpokorniejszych, najprostszych ludzi, którzy są jak On cisi i pokornego serca. Pierwszą z takich osób jest Maryja i taką się Ona konsekwentnie objawia w całych dziejach Kościoła – stawiając Kościół do pionu, wzywając Kościół do nawrócenia, do wyprostowania dróg! - mówił metropolita łódzki.

Dzisiejsza poranna Msza święta Roratnia była celebrowana w kaplicy Duszpasterstwa Akademickiego „PIĄTKA” DA5, które znajduje się katedrze św. Stanisława Kostki, w samym sercu Łodzi. W modlitwie wraz z łódzkim pasterze uczestniczyli duszpasterze akademiccy – ks. Piotra Tarabasz i ks. Radosław Krych oraz studenci zebrani w kaplicy, a także uczestniczący poprzez transmisję on-line w swoich domach.

W czasie zwiastowania Słowa Bożego metropolita łódzki przypomniał postać bł. Juana Diego – którego wspomnienie dowolne dziś obchodzimy. Zwrócił uwagę na to, że pomimo trudnej historii Meksyk jest najbardziej katolickim krajem na świecie. Maryja przez prostego Indianina uruchomiła taki proces ewangelizacji, który się powiódł. – zaznaczył. - Najprostszą metodą bliskości, czułości, szacunku, pokory dokonuje się wielkie dzieła. – dodał.

zobacz także Facebook: Duszpasterstwo Akademickie Piątka DA5

- Patrzcie na Maryję! Po to Kościół patrzy cały Adwent na Maryję, aby od Niej się uczyć kim jest Bóg, jakie postawy Boga się objawiają i jakie postawy dają skuteczną ewangelizację! – podkreślił kaznodzieja.

- Jak my robimy Kościół po swojemu, po naszemu, wedle tego, co nam się wydaje  (działając skutecznie, właściwe i prawdziwie) to potem dzieje się tak,  jak z pierwszą chrystianizacją Meksyku, że trzeba było długo przepraszać. W ten sposób Ewangelia się nie rozchodzi. Nie ewangelizuje się przemocą, siłą czy mieczem. Człowiek jest wolny w duszy. Możecie mu wszystko zabrać, ale to jest po za wami! – zakończył.

Przed błogosławieństwem ksiądz arcybiskup zaprosił wszystkich młodych do uczestnictwa w jutrzejszych uroczystościach jubileuszu 100-lecia Diecezji Łódzkiej, które będą transmitowane na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej.

Studentów chcących włączyć się w działalność Duszpasterstwa Akademickiego „Piątka” – ul. ks. I. Skorupki 5 – zapraszamy do zapoznania się z planem cotygodniowych zajęć duszpasterstwa zamieszczonym na profilu facebookowym: Duszpasterstwo Akademickie PIĄTKA

zobacz także: strona www AD5

W Łodzi działają cztery duże duszpasterstwa akademickie, które sprawują duchową opiekę nad studentami, zdobywającymi wiedzę na wyższych uczelniach. Diecezjalne duszpasterstwo akademickie „DA5”, jezuickie duszpasterstwo akademickie „JDA”, dominikańskie duszpasterstwo akademickie „Kamienica” oraz salezjańskie duszpasterstwo akademickie „Węzeł”.