Autor: Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś: jesteśmy ludźmi, których Pan zaprosił na ucztę

"Któż z was, jeśli jego syn albo wół wpadnie do studni, nie wyciągnie go zaraz, nawet w dzień szabatu?"

„Jesteśmy ludźmi, których Pan zaprosił na uczt i posadził razem przy jednym stole. Czy to nasze bycie razem przy stole zmienia do siebie odniesienie?” - pytał Ksiądz Arcybiskup podczas porannej Eucharystii sprawowanej w domowej kaplicy.

W ostatni piątek miesiąca października pasterz Kościoła łódzkiego odprawił Mszę Św. o godzinie 7:30 w swojej domowej kaplicy. W Eucharystii, oprócz domowników domu biskupiego, uczestniczyli także ludzie zgromadzeni przed monitorami komputerów ponieważ od 21 października Msza Św. z Księdzem Arcybiskupem transmitowana jest na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej przez ks. Pawła Kłysa, dyrektora biura prasowego AŁ.

W swoim słowie Metropolita Łódzki odnosząc się do 14 rozdziału Ewangelii Mateuszowej zwrócił uwagę na to, że ten rozdział można by nazwać rozdziałem o uczcie. Rozdział ten uświadamia nam, że jesteśmy przez Boga zaproszeni na ucztę. Dalej Abp Ryś zauważył, że „pragniemy uczty w Królestwie Niebieskim. Szczęście wieczne wyobrażamy sobie jako ucztę przeżywaną z Bogiem na zawsze.”

Kaznodzieja mówił dalej, że my nie jesteśmy tylko ludźmi, którzy otrzymali od Boga te same prawa, jak np. 10 przykazań i te prawa mają normować relację między nami. „Jesteśmy ludźmi, których Pan zaprosił na uczt i posadził razem przy jednym stole. Czy to nasze bycie razem przy stole zmienia do siebie odniesienie? To że przykazania mają je normować to dobrze, ale to, że mamy nieustanne doświadczenia bycia razem przy stole, czy sprawia, że patrzymy na siebie inaczej?”

W codziennych Eucharystiach z metropolitą łódzkim transmitowanych on-line z kaplicy domu biskupiego można uczestniczyć codziennie o godz. 7:30, a w niedzielę o godzinie 9:30 wchodząc na stronę www.archidiecezja.lodz.pl lub na kanale YouTube Archidiecezja Łódzka.