Abp Ryś na Jasnej Górze: nie można się przebrać za chrześcijanina!

- Chrześcijaństwa nie da się zagrać, nie da się go sprowadzić do tego, jak wygląda na zewnątrz. Nie można się przebrać za chrześcijanina! To jest to, co pada w ostatnim akapicie dzisiejszej ewangelii – dbacie tylko o to, co widać – o to, żeby kubek albo talerz były czyste zewnątrz. Ile można stracić energii i czasu na to, by coś dobrze wyglądało. To jest właśnie odegrane chrześcijaństwo – jak ubranie na jedną godzinę liturgii – za chwilę zdejmiemy i będziemy sobą. Tak się nie da! – tłumaczył arcybiskup łódzki.

Dziś o godz. 9:00 w kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej pątnicy z 95. Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej uczestniczyli we Mszy świętej, której przewodniczył ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.

Odwołując się do ewangelii łódzki pasterz apelował - nie wyłączajcie się z słuchania tego fragmentu ewangelii o niewidomych przewodnikach – to dotyczy nas wszystkich! To nie chodzi o to, że ci niewolnicy są ślepi, bo nie mają oczu. Mają, ale są one wpatrzone w to, co jest w odległości nosa. Pomylili sobie cel z środkami. Celem jest: wiara, nadzieja, sprawiedliwość, miłość - to są cele, a oni są wpatrzeni w dziesięcinę. Co znaczy dziesięcina jeśli za nią nie ma wiary? Co to jest dziesięcina jeśli ona nie ma formy jałmużny? Jaki ma to sens? Ślepota polega na tym, że czasem jesteśmy wpatrzeni w takie detaliczne rzeczy, że tracimy właściwą perspektywę i nie widzimy tego, co istotne. Nie widzimy tego, co jest misją, co jest celem. Myślę, że po to mamy synod w naszej diecezji, by raz jeszcze opisać swoją misję, by ją na nowo zobaczyć, bo jeśli ona zginie nam z oczu – to przegramy to, co najbardziej istotne. – podkreślił hierarcha.

- Patrzymy dziś w oczy Maryi i do Niej uczymy się tego, co jest naprawdę ważne. Ona nam pokazuje Jezusa - wskazuje na niego swoją dłonią - i od Niej na nowo uczymy się tego, co istotne. – zakończył.

Przed błogosławieństwem metropolita łódzki zawierzył Bogu przez ręce Matki Bożej Jasnogórskiej wszystkich pielgrzymów i całą Archidiecezję Łódzką przygotowującą się do jubileuszu 100- lecia swojego powstania.

Dziś jeszcze łódzcy pątnicy wezmą udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej – tradycyjnie celebrowanym – na wałach jasnogórskich, a jutro w uroczystościach odpustowych Matki Boskiej Częstochowskiej.