Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 777
Abp Ryś: Kościół jest Pana

„Kościół jest Pana. Nikt nie jest właścicielem Kościoła. On należy  do Boga, bo nabył go własną krwią i aktualnie działa przez słowo łaski”- mówił Abp Ryś w swojej homilii wygłoszonej podczas Mszy Św. sprawowanej w Archikatedrze Łódzkiej.

W swoim słowie Metropolita Łódzki podkreślił, że Pan Bóg jest czynny w Kościele, a głównym jego narzędziem jest słowo, które jest nie tylko słowem mądrości, ale i słowem łaski. „Kiedy w Kościele przepowiadane jest słowo, to ono niesie ze sobą Boże działanie. To jest jedna z najważniejszych prawd Dziejów Apostolskich, które czytamy cały okres Wielkanocny. Pokazują jak Kościół rośnie mocą Bożego słowa. To słowo jest w nim aktywne i buduje.”

Dalej Ksiądz Arcybiskup, za św. Pawłem, zwrócił uwagę na to, jakie są zagrożenie dla Kościoła. Zagrożeniem są wilki, czyli ci co napadają Kościół z zewnątrz i nie należą do owczarni. Kościołowi szkodzić mogą również źli pasterze, którzy będąc w Kościele chcą uczniów pociągnąć nie za Panem, ale za sobą. Jedni i drudzy robią to samo- rozpraszają owce.

Duchowny zwrócił także uwagę na to, że jeśli komuś ekumenizm jest obojętny, to jest to bardziej podkreślanie siebie niż Jezusa w Kościele. „To nie jest tylko opór stawiany temu pragnieniu Jezusa: żeby byli jedno, ale jest to opór stawiany aktualnemu działaniu Boga, który robi wszystko, aby chrześcijan przynaglić do jedności wiedząc, że od tego zależy czy świat uwierzy. Duch Św. działa dziś w Kościele z wielką siła budowniczego jedności, ale nam ciągle może się wydawać, że ważniejsze jest podkreślać siebie”- mówił Abp Ryś.

Przed błogosławieństwem Ksiądz Arcybiskup prosił wszystkich o modlitwę w dwóch intencjach. Pierwsza intencja to za kleryków, którzy w najbliższą sobotę przyjmą święcenia diakonatu, a druga intencja to za katechumenów, którzy także w sobotę czyli w Wigilię Zesłania Ducha Św. przyjmą sakrament Chrztu Św.