Abp Ryś: jeśli przyjdzie cierpienie i ból możesz mu nadać sens

- Nikt z nas nie chce cierpieć, nikt z nas nie znosi bólu, ale Jezus mówi – jeśli przyjdzie cierpienie i ból możesz mu nadać sens przez to, że z tego twojego bólu, z tego twojego cierpienia coś się urodzi w innych. Nie chodzi tylko o to, żeby zacisnąć zęby i przetrzymać ból, ale o to, by twój ból był bólem rodzenia. – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas porannej Mszy świętej celebrowanej dziś rano w łódzkiej bazylice archikatedralnej.

- Człowiek może myśleć o swoim bólu i wszystkich innych tym bólem obciążyć, do wszystkich o tym bólu mówić, ale z tego się nic nie urodzi będzie tylko kupę wiatru. Jezus nam obiecuje, że najtrudniejsze doświadczenia może człowiek przejść jako drogę ku radości, ale wtedy, kiedy one go nie zamkną w sobie, ale otwierają go ku innym. Może być z tego dobro dla innych  - wtedy jest to ból rodzenia. – tłumaczył kaznodzieja.

Kończąc homilię łódzki pasterz zauważył, że – kiedy w ewangelizacji doświadczamy bólu, jakiejś bezowocności, wstydu, zatrzymania, jakiegoś obnażenia, jakiegoś lęku może się urodzić wiara ludzi oparta nie na nas, ale na Jezusie Chrystusie, na mocnym Panu, na mocnym wydarzeniu Jego krzyża, zmartwychwstania i Zesłania Ducha Świętego.- zakończył.

Przed błogosławieństwem metropolita łódzki przywołał postać patronki dnia dzisiejszego św. Rity z Cascii, która na drodze swojego życia doświadczała bólu, zamienionego potem przez Pana Boga w radość świętości.