Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 2730
Abp Ryś o Łódzkiej Szkole Katechistów – Szkole liderów wspólnot parafialnych - wywiad

- Szkoła dla katechistów to szkoła dla liderów, którzy będą mogli prowadzić zajęcia w małych grupach czy to dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, czy dla rodziców - zwłaszcza  dzieci pierwszokomunijnych. – tłumaczy arcybiskup łódzki.

Od półtora roku w Archidiecezji Łódzkiej trwa IV Synod Diecezjalny. Jego pierwszym widocznym owocem, który powstał z refleksji nad obecnością, a w zasadzie nad brakiem obecności młodych w Kościele, jest powołana do istnienia przez metropolitę łódzkiego – Szkoła Katechistów.

Ten trzy semestralny kurs teologii praktycznej ma pomóc wybranym ludziom świeckim – liderom grup parafialnych – jeszcze mocniej i bardziej kompetentnie zaangażować się w działalność w parafii.

Pobierz i przeczytaj - Łódzka Szkoła Katechistów - INFORMATOR

- Szkoła musi mieć trzy wymiary – podkreśla łódzki pasterz. – Pierwszy to wiedza teologiczna. Nie chodzi nam o studia magisterskie, ale o zdobycie przez przyszłego katechistę takich kompetencji, by mógł sam odpowiedzieć na wiele pytań, a jeśli nie będzie znał na nie odpowiedzi, by wiedział gdzie odesłać zainteresowanego. Po drugie, chodzi o nabycie umiejętności pracy w małej grupie, a więc nauka zarządzania i kierowania małą grupą, małym zespołem. Natomiast trzecim wymiarem, jest własna formacja duchowa – żeby taki człowiek żył wiarą i Kościołem, a nie tylko potrafił o tym mówić. – wskazuje łódzki pasterz.

O tym, czym jest Szkoła Katechistów, na czym będzie polegać kształcenie i jak długo będzie trwało oraz o tym, kto może zostać liderem wspólnoty parafialnej, opowiada w wywiadzie udzielonym portalowi Archidiecezji Łódzkiej arcybiskup Grzegorz Ryś.

Jeśli chcesz zostać katechistą musisz zgłosić się do swojego księdza proboszcza, wrazić swoją gotowość, a następnie ksiądz proboszcz wytłumaczy co dalej należy zrobić i gdzie się zgłosić. Bliższe informacje na temat łódzkiej Szkoły Katechistów zostaną podane w najbliższym czasie.