Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1744
El Male Rachamim na łódzkim Cmentarzu Żydowskim
Udostępnij

Centralne obchody XXII Dnia Judaizmu, które w tym roku odbywają się w Łodzi rozpoczęły się poranna modlitwą Kadisz – za zmarłych na największym cmentarzu żydowskim w Europie środkowo – wschodniej,  jaki znajduje się w Łodzi przy ul. Brackiej 40. To tam znajdują się groby mieszkańców dawnej i obecnej Łodzi Żydowskiej oraz zmarli męczennicy Litzmannstadt Getto.

Modlitwie przewodniczyli Rabin Łodzi Dawid Szychowski i biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej Rafał Markowski. Rabin Szychowski odśpiewał Psalm 130, a bp Markowski odczytał go w języku Polskim. Następnie Michael Schudrich – naczelny Rabin Polski odmówił El Male Rachamim – żydowską modlitwę za zmarłych, a arcybiskup Ryś odczytał Psalm 16 – Psalm, który jest wyznaniem wiary człowieka zagrożonego śmiercią.

Po modlitwach uczestnicy porannego spotkania mogli zwiedzić łódzki Cmentarz Żydowski.

Gospodarzem tegorocznych ogólnopolskich obchodów Dnia Judaizmu, którego hasłem jest fragment z Księgi Proroka Ozeasza: "Nie przychodzę, żeby zatracać", jest Archidiecezja Łódzka. Poprzednio archidiecezja była gospodarzem w 2001 roku

Szczególnym wydarzeniem tego dnia wieńczącym całe obchody będzie Centralne nabożeństwo Słowa Bożego prowadzone przez abp Grzegorza Rysia i rabina Dawida Szychowskiego, które celebrowane będzie w namiocie ustawionym na Starym Rynku w Łodzi w pobliżu miejsca zburzonej przez Niemców w czasie wojny Synagogi Alte Szil. Po nabożeństwie odbędzie się wieczór z kulturą zatytułowany: „Kobiety w Biblii”.

Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce został ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 1997 r. Jest obchodzony w przeddzień rozpoczęcia Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - 17 stycznia. Po raz pierwszy Dzień Judaizmu obchodzono w 1998 r. pod hasłem "Kto spotyka Jezusa Chrystusa, spotyka judaizm". Co roku centralne obchody tego Dnia odbywają się w jednym z polskich miast.

Udostępnij
Galeria zdjęć