Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1976
Abp Ryś: wiara to spotkanie z Jezusem, to patrzenie na świat Jego oczami, to wyruszenie w drogę za Nim

O wierze, która jest: spotkaniem człowiek z Jezusem, która jest drogą jaką należy iść, która jest widzeniem, dzięki któremu możemy dostrzec Boga w drugim człowieku mówił abp Grzegorz Ryś w czasie uroczystości poświęcenia dwóch ołtarzy bocznych w parafii p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Łodzi na osiedlu Radogoszcz.

W ostatnią niedzielę października, kiedy w liturgii Kościoła Katolickiego obchodzi się rocznicę poświecenia Kościoła metropolita łódzki odpowiadając na zaproszenie dziekana dekanatu Łódź – Radogoszcz przewodniczył Mszy świętej oraz dokonał poświecenia dwóch ołtarzy bocznych dedykowanych św. Faustynie Kowalskiej i św. Janowi Pawłowi II.

- Czcigodny księże arcybiskupie. - mówił podczas powitania budowniczy radogoskiej parafii ks. prał. Jan Szadkowski. - W 35. rocznicę istnienia parafii i 10. rocznicę konsekracji tej świątyni pokornie proszę o poświecenie tych dwu ołtarzy ku czci św. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II. Są to świeci, którzy swoim życiem świadczyli o Bożym Miłosierdziu. Te nowe ołtarze są dopełnieniem tej świątyni, która budowana była w czasie, kiedy orędzie Bożego Miłosierdzia rozlewało się na cały świat. – podkreślił proboszcz parafii.

W homilii łódzki pasterz odwołując się do ewangelii o niewidomym Bartymeuszu wskazał na to, że - wiara to jest osobiste spotkanie człowieka z Jezusem, spotkanie osoby z osobą! Jest to spotkanie, które zmienia wszystko. Byłeś ślepy – widzisz. Byłeś głuchy – słyszysz. Byłeś chromy – chodzisz. Byłeś trędowaty – jesteś czysty. Byłeś trupem- żyjesz. – zaznaczył.

- Ludzie nieraz są w Kościele, dla tysięcy powodów. Nieraz są w Kościele ze zwykłego przyczajenia. Nieraz są w Kościele, bo w Kościele byli ich rodzice, dziadkowie i pradziadkowie. Nieraz są w Kościele dla rozmaitych dodatków, które można w różny sposób osiągnąć, ale myślenia Jezusowego, spotkania z Jezusem nie ma. – zauważył arcybiskup.

- Wiara jest pójściem w drogę! Dramat Bartymeusza polega na tym, że siedzi przy drodze. On słyszał ludzi, którzy idą do świątyni na spotkanie z Bogiem. On siedzi przy drodze i nie może się ruszyć. Wiara nie polega na tym, że wiesz, że jest droga, ale na tym, że po niej idziesz. Jesteś w drodze - jesteś wierzący! Niby wszystko wiem, ale nie mogę się ruszyć! – podkreślił.

- Wiara jest wzrokiem, który otrzymujesz od Jezusa. Jakimi oczami patrzysz? A ten twój wzrok jest na pewno wzrokiem Jezusowym? Widzicie siebie nawzajem tak, jak Jezus was widzi? – pytał zabranych.

Po modlitwie po Komunii Świętej odpowiadając na prośbę proboszcza parafii metropolita łódzki poświęci dwa boczne ołtarze dedykowane Polskim świętym. Następnie ks. kan. Andrzej Ścieszko – proboszcz parafii p.w. Najświętszej Eucharystii w Łodzi w imieniu kapłanów posługujących przez minione lata w radogoskiej parafii podziękował ks. prał. Janowi Szadkowskiemu za wspólne lata posługi duszpasterskiej.

Parafia p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski została erygowana 15 lutego 1983 roku przez ówczesnego ordynariusza ks. bpa Józefa Rozwadowskiego. Kościół na planie krzyża zaprojektowany przez architekta Mirosława Rybaka budowano w latach 1990 – 2000. Świątynia została poświęcona 15 października 2000 roku, a konsekrowana w 2008 roku.

Galeria zdjęć