Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 4076
Abp Ryś: chcemy pozostać uczniami Jezusa także wtedy, gdy tworzymy losy naszej Ojczyzny!

- Nie jesteśmy tu dlatego, że tak wypada, i że nie mamy innych sposobów przeżycia religijnego tego dnia! Jesteśmy tu dlatego, że chcemy budować nasze życie tak osobiste, jak i społeczne na słowie Jezusa. Chcemy pozostać Jego uczniami także wtedy, gdy tworzymy losy naszej Ojczyzny! – mówił abp Grzegorz Ryś podczas uroczystości w Łodzi.

Tegoroczne uroczystości Matki Bożej Królowej Polski oraz uchwalenia Konstytucji 3 Maja, jak co roku, rozpoczęły się od Mszy świętej, której w tym roku przewodniczył metropolita łódzki ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś. Do bazyliki archikatedralnej przybył biskup luterański oraz przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Parlamentu Polskiego, władze samorządowe oraz wojewódzkie.

O królowaniu Chrystusa, które jest wzorem królowania - rządzenia dla tych, którzy mają władzę, mówił w homilii arcybiskup łódzki. – Mamy czasem taką pokusę i chcielibyśmy Chrystusowi narzucić swój własny sposób rozumienia władzy, przeżywania władzy. Chcielibyśmy w Chrystusie chętnie widzieć potwierdzenie naszych wszystkich postaw wtedy, kiedy dochodzimy do takich czy innych rządów. Natomiast korekta musi dokonywać się w inną stronę. Chrystus niemowlę, Chrystus ukrzyżowany Pan, Chrystus w cierniowej koronie – On porządkuje nasz sposób myślenia o władzy, nasz sposób jej przezywania, nasz sposób jej pełnienia! – podkreślił łódzki pasterz.

- Maryja mówi dziś do nas: To jest mój Syn. Przyjmijcie Jego królowanie! To znaczy potwierdźcie sami w wolności, potwierdźcie, to czego Ojciec dokonuje, kiedy was wyzwala spod władzy ciemności i przenosi do królestwa swojego Syna. Powiedzcie temu amen. Po to jest to dzisiejsze święto! – zauważył arcybiskup.

Kaznodzieja zachęcił także zebranych, aby - poddać się władzy Chrystusa – władzy odpuszczenia grzechów. To znaczy stanąć przed Nim w poczuciu własnego grzechu. Rozliczyć się ze sobą uczciwie. Popatrzeć na to, co zrobiłem złego w życiu osobistym, a dzisiaj myślimy także o życiu wspólnotowym, publicznym - naszym domu, którym jest Polska. – dodał.

Homilię ksiądz arcybiskup zakończył modlitwą: Boże Ojcze błogosławimy Cię za dzieło odkupienia i wyznajemy, że tylko Ty masz tę władzę przenieść nas z panowania ciemności pod władzę i panowanie Twojego Syna. Błogosławimy Cię za to, że tego dokonałeś i dokonujesz cięgle. Błogosławimy Cię za Maryję Królową Polski, która nam nieustannie wskazuje królowanie Jej Syna jako nasz cel w życiu społecznym! Błogosławimy Cię i mówimy: amen. – zakończył kaznodzieja.

Po zakończeniu liturgii odbyły się uroczystości patriotyczne przy grobie Nieznanego Żołnierza, który znajduje się na placu katedralnym. Licznie zebrane poczty sztandarowe ze szkół i instytucji państwowych, żołnierze, harcerze i przedstawiciele środowisk kombatanckich, wszyscy przybyli, by uczcić święto państwowe, a swoją obecnością podkreślić wagę i znaczenie tego narodowego święta.

Galeria zdjęć