Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 4047
„Liturgylandia” – Dzień Jedności Służby Liturgicznej 2017
Udostępnij

- Biskupstwo jest służbą. Kapłaństwo jest służbą. Diakon też jest sługą. Wasza obecność przy ołtarzu, to też służbą, bo ministrant, to ten kto służy, posługuje, pomaga.- mówił biskup Ireneusz Pękalski.

Już tradycyjnie w wigilię uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata, w bazylice archikatedralnej łódzkiej zgromadzili się: kandydaci, ministranci, lektorzy i ceremoniarze z całej archidiecezji, aby wspólnie spotkać się na modlitwie, przeżywając swój doroczny dzień skupienia – Dzień Jedności Służby Liturgicznej.

-To spotkanie to dobry czas, aby poznać innych ministrantów, zjednoczyć się, wspólnie się modlić, ale także pobawić się w seminarium. – mówi lektor Paweł Urbanek.

- Dzisiejszy dzień jest bardzo ważny dla nas ministrantów, gdyż tu w katedrze możemy się wszyscy razem spotkać, choć na co dzień służmy Panu Bogu przy tak wielu różnych ołtarzach naszej Archidiecezji. – tłumaczy Marek Kaczmarczyk, lektor z parafii Matki Bożej Bolesnej z Łodzi.

Głównym wydarzeniem sobotniego spotkania była Msza święta, której przewodniczył ks. bp Ireneusz Pękalski, a wraz z nim w liturgii uczestniczyli duszpasterze ministrantów z parafii archidiecezji i blisko siedmiuset młodych ludzi, którzy na co dzień posługują przy ołtarzu Pańskim.

O tym, co znaczy służyć, mówił w swojej homilii bp Pękalski. Przytoczył on wypowiedź Ojca Świętego Franciszka oraz internautów, którzy odwołując się do Bożych Przykazań oraz własnych doświadczeń, tłumaczyli co znaczy słowo „służyć”. – Ciekawe - mówił biskup – aby służyć trzeba mieć miłość na dwóch nogach. Miłość porusza się na dwóch nogach. Jedną z nich jest miłość do Boga, a drugą miłość do ludzi. Rób wszystko, abyś nie kuśtykał, ale byś biegł na obu tych nogach do celu, którym jest Bóg. – apelował celebrans.

Hasło tegorocznego spotkania brzmi: „Liturgylandia”. Tajemnicę, która kryje się za tym słowem, odkrywa ks. Paweł Bogusz – diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej. – Liturgylandia - to nic innego jak kraina liturgii, do której zapraszamy ministrantów. Składa się ona z siedmiu wysp, na których będą poruszone różne aspekt liturgii. Nasi goście odwiedzą: wyspę ksiąg świętych oraz szat liturgicznych, a odwiedzając je, zdobędą wpisy w paszportach Liturgylandii, które staną się dla naszych gości pamiątką dzisiejszego spotkania. – dodaje duszpasterz.

- W tym roku dla wszystkich ministrantów w naszym seminarium przygotowaliśmy program, który nawiązuje do jednego z największych w Europie parków rozrywki, który niedawno powstał pod Krakowem. – mówi diakon Kamil Gregorczyk. Ma to być zabawa, ale także czas formacji dla tych młodych ludzi. Atrakcji jest naprawdę dużo. Ministranci będą mogli poznać między innymi zapachy w liturgii, liturgiczne słowa klucze, a przede wszystkim przeżyć to wszystko co związane jest z liturgią w sposób milszy dla nich. – dodaje diakon.

Dzień Jedności Służby liturgicznej Archidiecezji Łódzkiej zgromadził blisko 700 ministrantów, którzy przyjechali wraz ze swymi duszpasterzami z: Łodzi, Aleksandrowa Łódzkiego, Bełchatowa, Dłutowa, Koluszek, Konstantynowa Łódzkiego, Łasku, Piotrkowa Trybunalskiego, Pabianic, Ruśca, Szczercowa i Zgierza.

Udostępnij
Galeria zdjęć