Archidiecezja Łódzka
Abp Ryś do kapłanów: zapraszam, abyśmy odnaleźli się w tej wspólnocie prezbiterium, które pokutuje za swoje grzechy
11:56 | 28.03.2019 | Wyświetleń: 1882 | Autor: ks. Paweł Kłys

Już w najbliższy czwartek tj. 28 marca br. o godz. 20:00 w łódzkiej katedrze odbędzie się niecodzienne nabożeństwo pokutne, na które zaproszeni są biskupi oraz wszyscy księża diecezjalni i zakonni posługujący na terenie Archidiecezji Łódzkiej.

– Nie można innym głosić pojednania i pokuty, jeśli się jej wpierw nie doświadcza. To pierwszy z powodów, dla którego chcemy się spotkać z Jezusem i z Nim rozmawiać. Drugim są nasze grzechy. Grzechy, które są dziś grzechami publicznymi, które są dziś grzechami wołającymi wręcz o pomstę do nieba. Grzechami, za które potrzebujemy przeprosić zarówno Pana Boga, jak i naszych braci i nasze siostry, w szczególności małoletnich. – mówi metropolita łódzki w swoim zaproszeniu skierowanym do kapłanów.

Każdy z księży – zarówno diecezjalnych jak i zakonnych – otrzymał osobisty list od arcybiskupa łódzkiego z zaproszeniem na czwartkowe nabożeństwo, które ma być publicznym aktem pokuty Kościoła Łódzkiego wobec Pana Boga, jak i tych, których ludzie Kościoła skrzywdzili.

– Nie może być tak, że nie zmierzymy się z tym grzechem, że nie potrafimy stanąć w prawdzie, i nie potrafimy dać tej prawdzie wyraz. Nie może być tak, że nie potrafimy też uznać – każdy z nas w swoim zakresie – odpowiedzialności za to, co stało się, i co ufamy nie może dziać się dużej! Zapraszam, abyśmy odnaleźli się w tej wspólnocie prezbiterium, które pokutuje za swoje grzechy. – mówił arcybiskup Grzegorz.

Warto nadmienić, że już w pierwszy piątek Wielkiego Postu, który był dniem postu i modlitwy wynagradzającej za grzechy wykorzystywania seksualnego osób małoletnich, we wszystkich parafiach Archidiecezji Łódzkiej – zgodnie z prośbą księdza arcybiskupa – celebrowana była pokutna Droga Krzyżowa w intencji przebłagalnej za grzechy ludzi Kościoła.

Czwartkowe nabożeństwo będzie też wprowadzeniem do kolejnej edycji papieskiej inicjatywny – 24 godziny dla Pana, w czasie której, w wyznaczonych wcześniej świątyniach na terenie: Łasku, Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego będzie można przez 24 godziny skorzystać z sakramentu pokuty i pojednania.

– W najbliższy piątek będziemy widzieć Papieża, który nie tylko przewodniczy liturgii pokutnej, ale sam jako pierwszy spośród pasterzy jak i grzeszników idzie do spowiedzi, ucząc nas w ten sposób że nie tylko siedzi w konfesjonale ale także sam przy nim klęka, by się spowiadać. – mówi o papieskiej inicjatywie metropolita łódzki.

zobacz także: 24 Godziny dla Pana – pomoce duszpasterskie

Łódzkie „24 godziny dla Pana”, w czasie których można skorzystać z całodobowej adoracji Najświętszego Sakramentu połączonej z możliwością spowiedzi odbędzie się w czterech miejscach Archidiecezji Łódzkiej:

Łask: Sanktuarium Matki Bożej Łaskiej

  • piątek – nabożeństwo pokutne: godz. 19.00
  • sobota – Msza św.: godz.18.00

Łódź: Bazylika Archikatedralna
Łódź: kościół p.w. Matki Bożej Bolesnej (Teofilów)

  • piątek – nabożeństwo pokutne: godz. 21.00;
  • sobota – Msza św.: godz.18.00

Piotrków Trybunalski: kościół rektoralny p.w. Matki Bożej Śnieżnej

  • piątek – nabożeństwo pokutne: godz. 21.00
  • sobota – Msza św.: godz.18.00

Do udziału w czwartkowym nabożeństwie pokutnym, jak i papieskiej inicjatywie „24 godziny dla Pana” gorąco zaprasza metropolita łódzki – ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś.