Archidiecezja Łódzka
Arcybiskup Ryś:  Wszystkim życzę dobrego postu na drodze do Wielkiej Nocy!
05:00 | 14.02.2018 | Wyświetleń: 2390

– Przed nami Wielki Post czyli droga do Wielkiej Nocy! – tak zaczyna swoje słowo do wiernych Archidiecezji Łódzkiej arcybiskup Grzegorz Ryś. Wskazuje on na to, że post ma sens ze względu na Wielkanoc, to jest na przeżycia związane z wydarzeniami śmierci i zmartwychwstania Pan Jezusa i odnowieniem swoich własnych przyrzeczeń chrzcielnych, które są zanurzeniem w tajemnicę Paschalną.

Metropolita łódzki zachęca wiernych do zapoznania się z Orędziem Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2018 r., które jest skoncentrowane na jednym zdaniu z ewangelii św. Mateusza: ponieważ wzrośnie nieprawość, to miłość wielu ludzi ostygnie. – Ważne, by zadać sobie pytanie – mówi arcybiskup – na ile jesteśmy blisko Boga, który jest miłością? Na ile jesteśmy poddani Duchowi, który jest ogniem? Na ile stygniemy? – pyta pasterz.

zobacz także: Łódzkie Wielkopostne Kościoły Stacyjne 2018

Odwołując się do papieża, ale i tradycji Kościoła abp Ryś tłumaczy, że są trzy postawy wielkopostne: post, modlitwa i jałmużna. – Postawy, w których zyskujemy, a nie tracimy. Na modlitwie zyskujemy, a nie tracimy czas. Zyskujemy słowo od Pana. Na poście nie tracimy na wadze, tylko zyskujemy to, czego nie zjedliśmy, żeby dać innym. Zyskujemy na jałmużnie, bo wtedy rośnie w nas doświadczenie miłości, ale i przebaczenia grzechów! – podkreśla.

Kończąc arcybiskup życzy wszystkim – dobrego postu na drodze do Wielkiej Nocy!