Autor: KP / foto. A. Bułacińska
Wyświetleń: 260
Uroczystość odpustowa w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Piotrkowie Trybunalskim
Udostępnij

31 maja 2024 r. w parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Piotrkowie Trybunalskim miała miejsce uroczystość odpustowa, związana ze świętem Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny obchodzonym tego dnia w liturgii Kościoła. Wydarzenie to zgromadziło liczne rzesze wiernych, zarówno parafian, jak i gości z całego miasta i okolic, którzy przybyli, aby wspólnie uczcić to wyjątkowe święto.

Główna suma odpustowa została odprawiona wieczorem o godzinie 18:00. Mszy Świętej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Łukasz Biś z Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim. W swoim kazaniu ks. Łukasz poruszył istotne kwestie duchowe, nawiązując do postaci Maryi i jej obecności w życiu każdego z nas. „Dziś, tak jak kiedyś do domu swojej krewnej Elżbiety, Maryja puka do twojego domu. Tylko od ciebie zależy, czy ją wpuścisz do środka…” – mówił kapłan, zachęcając wiernych do otwarcia serc na obecność Matki Bożej w ich codziennym życiu.

Po Mszy Świętej odbyło się ostatnie w tym roku nabożeństwo majowe, które tradycyjnie kończy okres modlitw poświęconych Maryi w maju. Następnie wierni uczestniczyli w procesji z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła, co dodało uroczystości jeszcze większego duchowego wymiaru.

Duchowny w swoim kazaniu zwrócił także uwagę na wzór świętości, jaki stanowi Maryja, zachęcając wiernych do refleksji nad własnym życiem duchowym. „Kiedy obchodzimy dzisiejszą uroczystość, warto zadać sobie pytanie: Czy dziś my jesteśmy podobni do Maryi? Ale przy tym pojawia się kolejne trudne pytanie: czy dziś możemy zostać świętymi na wzór Maryi? (…) Pamiętajmy, że naszym zadaniem życiowym jest dążyć i dorastać do tego wzoru świętości, jakim jest Maryja. Ona nam daje dziś wskazówki, jak być świętym, pokornym i oddanym drugiemu człowiekowi bez reszty. Nie zmarnujmy tej łaski.”

Uroczystość odpustowa w Piotrkowie Trybunalskim była nie tylko okazją do modlitwy i refleksji, ale także do wspólnotowego przeżywania wiary. Parafianie i goście mogli doświadczyć głębokiego duchowego przeżycia, które z pewnością pozostanie w ich sercach na długo.

Udostępnij