Autor: Julia Saganiak/Niedziela Łódzka
Wyświetleń: 2737
Kard. Ryś w Wilnie: czy choć raz w życiu daliście się Bogu wyzwolić?
Udostępnij

- To jest odpowiedź tych Apostołów na pytanie, kim jest Jezus? Jezus jest Panem, który stoi przy mnie i przynosi mi wolność – powiedział kard. Ryś w Wilnie.

W kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Wilnie celebrowana była Msza św. odpustowa w języku polskim i litewskim, pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego, i abp. Gintarasa Grušasa, metropolity wileńskiego.

W homilii metropolita łódzki odniósł się do Świętych Patronów, których wspomnienie obchodzone było 29 czerwca. Kard. Ryś wskazał na najważniejsze pytanie Jezusa: „Za kogo mnie uważacie?”.  – Nie, co o mnie mówią ludzie, tylko kim jestem dla was. Potrzebna jest odpowiedź osobista. Najważniejsze pytanie, jakie możemy w życiu usłyszeć, to kim dla mnie jest Jezus Chrystus. Stają przed nami dzisiaj Święci Piotr i Paweł, udzielając odpowiedzi, które można wyczytać z ich życia – powiedział kard. Ryś.

Metropolita łódzki wskazał na odpowiedź znajdującą się w pierwszym i drugim czytaniu, w których Piotr i Paweł opisują doświadczenie obecności Pana oraz wyzwolenia przez Niego. – Piotr nie wspomina wyzwolenia, ale przeżywa w sobie, doświadcza wyzwolenia Boga. Tutaj, teraz, w tej chwili. To jest niesłychanie ważne – przeżywać Pana, który jest przy mnie, stanął przy mnie i mnie wyzwala – wyjaśnił łódzki duchowny. – Czy my daliśmy się Bogu wyzwolić choć raz w życiu? Czy tylko o tym opowiadamy, wspominamy Go jako wyzwoliciela? – pytał zebranych kard. Ryś, wskazując na doświadczenie ocalenia Apostołów. – To jest doświadczenie wiary – nie chodzi o to, że wiesz, że Bóg istnieje, tylko że stoi przy tobie. Stoi po to, żeby ci dać doświadczenie wolności – podkreślił kard. Ryś. – Jeśli Pawła coś interesuje w więzieniu, to nie to, czy jest w rękach Nerona. Boi się co najwyżej tego, że mógłby znaleźć się w paszczy lwa, którym jest szatan i który krąży wokół niego, bo wie, że Paweł znalazł się w trudnej sytuacji. W takiej trudnej sytuacji najłatwiej jest krzyczeć, że Boga nie ma. Ale Pan stanął przy nim i wyrwał go z paszczy lwa. Nie pozwolił, żeby ten lew, którym jest diabeł, miał choćby cień władzy nad Pawłem. (…) To jest odpowiedź tych Apostołów na pytanie, kim jest Jezus? Jezus jest Panem, który stoi przy mnie i przynosi mi wolność – podsumował homileta.

Po Mszy św. poświęcono budowę kaplicy ku czci Jezusa Chrystusa na placu św. Jana Pawła II w Wilnie. Proboszczem parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Wilnie jest ks. Wojciech Górlicki pochodzący z Polski.

Świątynię wraz z klasztorem, w której modlił się z Polakami i Litwinami kard. Ryś, wzniesiono po wojnie z Moskwą w XVII wieku. W 1668 roku wojewoda wileński i hetman Wielkiego Księstwa Litewskiego Mikołaj Kazimierz Pac rozpoczął budowę nowej świątyni na Antokolu, prawdopodobnie w podziękowaniu za zakończenie wojny i ujście z życiem.

Udostępnij