Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1881
Pożegnanie śp. ks. prał. Edwarda Wieczorka
Udostępnij

W kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łodzi rodzina, przyjaciele, wychowankowie i duchowni pożegnali księdza prałata Edwarda Wieczorka. Mszy świętej żałobnej  za zmarłego przewodniczył kardynał Grzegorz Ryś - metropolita łódzki, obecny był biskup Marek Marczak, oraz duchowni diecezjalni i zakonni, a homilię wygłosił ks. dr Sławomir Sosnowski – rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

We wstępie do liturgii żałobnej metropolita łódzki wspomniał swoje spotkanie ze Zmarłym oraz przypominając miejsca i ludzi, wśród których posługiwał zmarły kapłan powiedział między innymi – przedstawiając pokrótce biogram Zmarłego układa się on w trzy ważne dla Niego tematy: nauka - miłość do książki, ewangelizacja i diecezja. To był człowiek, który nigdy nie zamykał swojej posługi w obrębie wyznaczonej parafii. Zawsze był człowiekiem łódzkiego Kościoła. Myślę, że tych trzech tematach: nauka, ewangelizacja i diecezja był człowiekiem ciągle szukających nowych dróg – w każdym czasie, nawet wtedy, kiedy był już człowiekiem w wieku emerytalnym. Zawsze po Bożemu nie spokojny, zawsze po Bożemu szukający, że można inaczej, że można jeszcze lepiej. Bardzo dziękujemy księdzu Edwardowi, ale też dziękujemy Panu Bogu za tego kapłana i za to wszystko co robił. – mówił kard. Ryś.

W homilii kaznodzieja podzielił się swoim doświadczeniem spotkania się ze Zmarłym i zwrócił uwagę na to, że – człowiek wierzący, a tym bardziej duszpasterz ma ukazywać Chrystusa, sam nie będąc doskonałym. Nie ukazujemy ideału człowieczeństwa – jakiegoś abstrakcyjnego – mamy kierować ku Chrystusowi i widzieć Chrystusa w drugim człowieku. – podkreślił duchowny.

- Niech przemówią do nas te dwa obrazy. Nie tylko jako sposób myślenia o księdzu Wieczorku, ale jako sposób myślenia o naszej życiowej drodze. – apelował rektor WSD w Łodzi.  - Jesteśmy pielgrzymami, którym Chrystus towarzyszy, i którym jest zawsze wierny nawet wtedy, kiedy my wierności nie dochowujemy. Tę Obecność odkrywamy wśród ludzi, którymi Chrystus się posługuje i czyni nas towarzyszami innych osób. Pamiętajmy o obrazie ikony – człowiek jest ikonom, obrazem odsyłającym do innej rzeczywistości.  Życie księdza Edwarda odsyła nas do tej rzeczywistości, w której on już dzisiaj uczestniczy. Jezus uczniom w Emaus zniknął z oczu – w jakiś sposób podobnie ksiądz Edward zniknął nam z oczu, ale nie przestajemy być pielgrzymami i nie przestajemy mieć nadziei na spotkanie z Panem, na spotkanie razem. – zakończył kaznodzieja.

Przed błogosławieństwem kończącym liturgię żałobną słowa pożegnania skierował ks. kan. Wiesław Kamiński – proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła, który jest następcą Zmarłego na urzędzie proboszcza tej parafii.

Śp. ks. prał. Edward Wieczorek odszedł do Pana 18 maja 2024 roku w 77 roku życia i 53 roku kapłaństwa. Zmarły był kanonikiem honorowym Archikatedralnej Kapituły Łódzkiej, i przed odejściem na emeryturę proboszczem i kustoszem sanktuarium pod wezwaniem Świętego Antoniego Padewskiego w Tomaszowie Mazowieckim.

Pogrzeb rozpocznie się Mszą świętą w kościele parafialnym pod wezwaniem Świętego Antoniego Padewskiego, Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika i Matki Boskiej Różańcowej w Tomaszowie Mazowieckim w czwartek 23 maja 2024 r. o godz.12:00, po niej nastąpi złożenie ciała śp. Księdza Prałata do grobu na cmentarzu rzymskokatolickim pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Maz. (ul. Smutna 16/24).

Udostępnij
Galeria zdjęć