Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 684
Poświęcono pomnik Pamięci Dzieci Polskich – Ofiar Niemieckich Obozów
Udostępnij

Dziś w południe na cmentarzu pw. św. Wojciecha w Łodzi biskup Marek Marczak pobłogosławił i poświęcił pomnik Pamięci Dzieci Polskich – Ofiar Niemieckich Obozów na Terenie Łodzi i Okolic, który został wzniesiony dla upamiętnienia 500 dzieci, które poniosły śmierć w wyniku uwięzienia w łódzkich obozach utworzonych przez okupanta niemieckiego i pochowane zostały w nieoznaczonych miejscach na terenie łódzkich nekropoli.

W tym wyjątkowym wydarzeniu udział wzięli Ocaleni z niemieckiego obozu na Przemysłowej wraz z rodzinami, członkowie rodzin zamordowanych w czasie wojny oraz zmarłych po wojnie więźniów łódzkich obozów, reprezentanci instytucji państwowych, samorządowych i kościelnych, a także mieszkańcy Łodzi.

- Pośród upamiętnionych ofiar znajduje się również ponad 70 małych więźniów z obozu w Konstantynowie Łódzkim, którzy przed śmiercią przeniesieni zostali do obozu-szpitala (Krankenlager) przy dzisiejszej ul. Strzelców Kaniowskich lub do łódzkich szpitali i w konsekwencji pochowani zostali na lokalnych cmentarzach – tłumaczy dr Ireneusz Piotr Maj.

Jak podkreśla dyrektor Muzeum Dzieci Polskich – W okresie ponad dwuletniego funkcjonowania Muzeum kontaktowało się z nami szereg rodzin dzieci zamordowanych w niemieckich obozach na terenie okupowanej Łodzi. W wyniku prowadzonych przez nas badań dysponujemy precyzyjnymi informacjami dotyczącymi okoliczności śmierci tych dzieci, z racji jednak na brak zachowanych nagrobków rodziny nie mogą dokonać  symbolicznego gestu pożegnania. Właśnie temu celowi służyć ma odsłaniany pomnik, który będzie symbolicznym grobem konkretnych pięciuset dzieci, ze wskazaniem ich imienia, nazwiska oraz wieku w momencie śmierci. Pomnik ulokowany jest również w bezpośrednim sąsiedztwie faktycznego miejsca pochówków dzieci, którym został poświęcony – czasem w odległości zaledwie kilkunastu metrów. – dodaje.

Łódzki cmentarz św. Wojciecha od czerwca 1942 r zarządzeniem nadburmistrza Litzmannstadt Vernera Ventzkiego funkcjonował (wraz z pobliskim cmentarzem pw. św. Franciszka) jako jedyne miejsce pochówku zmarłych narodowości polskiej na terenie okupowanego miasta. To na nim znajduje się m.in. 77 znanych pochówków więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci polskich z ulicy Przemysłowej. Tylko dwoje spośród tych dzieci spoczywa w oznaczonych grobach.

Pomnik przedstawia anioła, który jedną ręką tuli do siebie małe dziecko, a drugą rękę ma skierowaną do kilkuletniego chłopca stającego w za dużych butach i trzymającego w dłoni dzbanek. Po obu stronach tych figur na 4 płaskich kamiennych płytach znajdują się tabliczki z imionami i nazwiskami oraz wiekiem dzieci, które zginęły na ternie niemieckich obozów.

Pomnik dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PGE Polskiej Grupy Energetycznej S.A. – mecenasa Muzeum Dzieci Polskich – ofiar totalitaryzmu, a wsparcia przy realizacji projektu budowy pomnika udzieliła Archidiecezja Łódzka.

Udostępnij
Galeria zdjęć