Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 490
Eucharystia za zmarłych podopiecznych Hospicjum Caritas Archidiecezji Łódzkiej
Udostępnij

W łódzkiej bazylice archikatedralnej kardynał Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy św. w intencji osób, które w ostatnim roku zmarły w Hospicjum Caritas Archidiecezji Łódzkiej oraz w intencji osób w żałobie po stracie najbliższych. - Módlmy się za osoby opłakujące swoich bliskich zmarłych, pogrążone w żałobie, osierocone, aby nie zabrakło im ufności w miłość Bożą!

Na początku liturgii Tomasz Kopytowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej przywitał wszystkich i zaprosił do wspólnej modlitwy w intencji tych wszystkich, którzy odeszli w minionym roku, a którzy byli pod opieką hospicjum Caritas Archidiecezji Łódzkiej oraz za rodziny pogrążone w żałobie po stracie najbliższych.

W homilii metropolita łódzki zauważył, że - tym wielkim duchowym talentem którym się Bóg z nami dzieli jest Miłość – Agape - Caritas. Miłość, która zstępuje z góry - Boża zdolność miłowania. Ta przypowieść (o talentach) pokazuje wielkie pragnienie Bożego serca, które kiedyś wypowiedział – Jan Duns Szkot – Bóg szuka i chce współ-kochających. Takich ludzi, którzy będą kochać z Nim. Bóg szuka takich ludzi, którym może zawierzyć, którym może przekazać swoją zdolność miłości. Swój sposób kochania drugiego. Każdy z nas kocha, ale kogo kochasz razem z Bogiem? Kogo kochasz miłością, która przychodzi od Niego, miłością, którą od Niego przejąłeś i chcesz przekazać dalej? Kiedy ja przekazujesz, ona się mnoży, i w tobie się rozwija. – podkreślił hierarcha.

- Dobrze, że słuchamy tego Słowa w takim gronie. Dobrze, że są z nami wolontariusze hospicjum. Dobrze, że są wolontariusz Caritas. Dobrze, dobrze, że słuchają tego Słowa bracia z Bractwa Kurkowego, które zawsze jest wrażliwe na cele charytatywne. Mnożenie miłości to jest to, przed czym stawia nas Słowo. – zaznaczył kard. Ryś.

Kończąc metropolita łódzki zaapelował – nie pytaj siebie z jakimś lekiem, strachem – czy nie zrobiłeś czegoś złego? Pytaj się - na ile jesteś świadom Bożych darów w swoim życiu? Na ile je rozeznajesz, i na ile je pomnażasz? Bóg w niebie ma księgę życia.  Jest taki moment w Biblii, gdzie czytamy, że w niebie na sądzie otwierają księgi i ta otwarta księga to księża życia. Bóg nie ma w niebie księgi śmierci. Pan Bóg nie zapisuje naszych złych czynów, tych czynów, które są czynami ciemności, czynami śmierci. Nie zapisuje ich, bo nie ma w nich żadnej satysfakcji. W niebie będą szukać dobra przy naszym imieniu i nazwisku, będą szukać tego dobra, któreś w życiu uczynił, które w swoim życiu rozeznałeś i pomnożyłeś. Byśmy się tam - w tej księdze życia - wszyscy znaleźli. – zakończył.

W Mszy św. w bazylice archikatedralnej wzięły udział rodziny osób, które zmarły w Hospicjum Caritas, jego pracownicy, wolontariusze oraz przyjaciele Caritas. W oprawę liturgiczną Mszy św. włączyli się pracownicy i wolontariusze Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

W Eucharystii uczestniczyli również członkowie Bractwa Kurkowego z Krakowa, którzy przyjechali dziś do Łodzi, aby spotkać się z księdzem kardynałem. Braciom towarzyszyli krakowscy duchowni, którzy koncelebrowali Eucharystię – ks. inf. Bronisław Fidelius, ks. inf. Dariusz Raś – proboszcz Bazyliki Mariackiej oraz Ojciec Bernardyn.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej od wielu lat prowadzi Hospicjum Domowe oraz poradnię Medycyny Paliatywnej. Więcej informacji o tych dziełach Caritas można znaleźć pod adresem strony www.caritas.lodz.pl  raz przy ul. Zgierskiej 121, tel./fax: 42 636-24-08, e-mail: [email protected]

Udostępnij
Galeria zdjęć