Dziś przed południem w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyła się Sesja Duszpasterska kapłanów Archidiecezji Łódzkiej dotycząca Prewencji wykorzystywania seksualnego małoletnich. Jest to już kolejne szkolenie skierowane do duchownych diecezjalnych i zakonnych, którzy pracują w duszpasterstwie na terenie Archidiecezji Łódzkiej.
Jak tłumaczy ks. dr Tomasz Liszewski – to dzisiejsze szkolenie jest realizacją naszych zasad ochrony małoletnich, które zostały wprowadzone 4 lata temu, a które mówią o tym, że każdy duchowny – raz na 5 lat – powinien przejść takie szkolenie. Chcemy uwrażliwiać na tę tematykę osoby duchowne, a także zapoznać je z nowymi przepisami, procedurami oraz pewnymi nowościami, które w tej dziedzinie się dokonują. - dodaje duszpasterz Ofiar Wykorzystywania Seksualnego i Ich Rodzin w Archidiecezji Łódzkiej.
Duchowni wysłuchali trzech wykładów z zakresu psychologii i prawa. O dobrych praktykach w zakresie ochrony małoletnich oraz o „Trójkącie dramatycznym”: ofiara, sprawca i świadek - mówiła dr Elżbieta Wróblewska – psychoterapeuta osób duchownych i konsekrowanych, zajmująca się terapią zaburzeń seksualnych, terapią małżeństw i par, psycholog w Społecznej Akademii Nauk w Łodzi.
Mówiąc o kodeksie dobrych praktyk prelegentka wskazała na – nie tylko kwestie przestępstw, ale też zachowania etyczne, które są czymś szerszym, za które nikt nie trafi do więzienia, nie jest oskarżony, natomiast jest to coś, co nazywamy w tych naszych zasadach dotyczących ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Łódzkiej –zjawiskami niekorzystnymi wychowawczo. Jest to wykorzystanie seksualne, ale także wykorzystanie psychiczne emocjonalne. W wykładzie o „trójkącie dramatycznym” prelegentka pomagała zrozumieć słuchaczom – mechanizmy psychologiczne oraz to, dlaczego takie rzeczy się dzieją. Jedno z głównych pytań, które często się pojawiają brzmi – dlaczego ofiara przychodzi? Dlaczego, gdy coś się raz zdarzyło to ktoś przychodzi drugi, raz trzeci i piąty raz. Potem pojawia się to standardowe – przecież sam/sama chciał – chciała. Wykład ma na celu pomóc zrozumieć, że to nie jest wszystko takie proste, i że zawsze odpowiedzialność ponosi dorosły – on jest sprawcą, a dziecko jest zawsze ofiarą wykorzystania seksualnego.- tłumaczy dr Wróblewska.
Natomiast o Postępowaniu w przepadkach nadużyć seksualnych popełnianych przez duchownych wobec małoletnich – mówił ks. dr Zbigniew Tracz – kanclerz kurii metropolitalnej łódzkiej, wykładowca prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi oraz pomoc prawna dla osób zgłaszających się do delegata biskupa ds. ochrony dzieci i młodzieży w Archidiecezji Łódzkiej.
- To był wykład czysto prawno–kanoniczny, który definiował przestępstwa, których może się dopuścić osoba duchowna wobec osób nieletnich. Mówione to było w kontekście przestępstw przeciw VI przykazaniu jak i w ogóle przestępstw, których może się dopuścić osoba duchowna. Taka formacja nie tylko uświadamia wiernych – bo należy wiedzieć, że wierni mogą mieć ograniczoną wiedzę co do charakteru, czy zakresu przestępstwa. Natomiast osoby duchowne uczyły się o tym wszystkim w seminarium, a ten dzisiejszy wykład miał tylko charakter przypominający – uświadamiający – by być bardziej uważnym, i by nie chodzić po granicy prawa. W wykładzie były poruszone również zagadnienia wynikające z Polskiego prawa cywilnego i prawa karnego oraz analiza porównawcza tych przepisów ze zwróceniem uwagi na to, że prawo kanoniczne jest tutaj bardziej restrykcyjne niż Polskie prawo karne. – podkreśla ks. dr Tracz.
Ostatnie tego typu szkolenie dla duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej odbyło się listopadzie 2018 roku. – Takie szkolenia są bardzo potrzebne. Tutaj w Łodzi mamy takie szkolenia raz na 5 lat, ale to tak naprawdę dopiero gdzieś to się zaczyna, to się będzie rozwijało i ta częstotliwość – taka ostateczna – sądzę, żę będzie zmieniała. Być może takie spotkania będą odbywały się troszkę częściej, może raz na trzy lata. Najważniejsze, że takie szkolenia już się odbywają! – zauważa dr Wróblewska.
Archidiecezja Łódzka jako pierwsza w Polsce przygotowała, opublikowała Zasady ochrony małoletnich i niepełnosprawnych w praktyce wychowawczo duszpasterskiej Archidiecezji Łódzkiej (14 maja 2019) i zobowiązała do ich przestrzegania duchownych i świeckich pracujących z młodzieżą w parafiach, szkołach i innych instytucjach Kościelnych Archidiecezji Łódzkiej.
Więcej o działaniach Kościoła Łódzkiego w tej dziedzinie, można znaleźć w poniższych linkach.
- DELEGAT BISKUPA DS. OCHRONY DZIECI I MŁODZIEŻY
- ARCYBISKUP GRZEGORZ RYŚ O GRZECHU W KOŚCIELE – 93. PIESZA PIELGRZYMKA ŁÓDZKA
- SZKOLENIE DUCHOWNYCH I ŚWIECKICH OPIEKUNÓW DZIECI I MŁODZIEŻY UCZESTNICZĄCYCH W DUSZPASTERSKICH WAKACYJNYCH WYJAZDACH DOTYCZĄCE PREWENCJI NADUŻYĆ SEKSUALNYCH WOBEC DZIECI, MŁODZIEŻY I OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
- BUDOWANIE SYSTEMU ZAPOBIEGANIA WYKORZYSTYWANIA SEKSUALNEGO DZIECI I MŁODZIEŻY W METROPOLII ŁÓDZKIEJ – SZKOLENIE
- PRZEMÓWIENIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA NA ZAKOŃCZENIE WATYKAŃSKIEGO SPOTKANIA PRZEWODNICZĄCYCH EPISKOPATÓW, POŚWIĘCONEGO OCHRONIE MAŁOLETNICH W KOŚCIELE
- KOMUNIKAT WS. RAPORTU O WYKORZYSTYWANIU SEKSUALNYM MAŁOLETNICH W KOŚCIELE W POLSCE ZŁOŻONEGO OJCU ŚWIĘTEMU FRANCISZKOWI W DN. 20 LUTEGO 2019 R.
- Kolejny krok Kościoła Łódzkiego w dziedzinie ochrony małoletnich i niepełnosprawnych - "Zasady ochrony" i "Motu Proprio"
- ABP RYŚ DO KAPŁANÓW: ZAPRASZAM, ABYŚMY ODNALEŹLI SIĘ W TEJ WSPÓLNOCIE PREZBITERIUM, KTÓRE POKUTUJE ZA SWOJE GRZECHY
- ABP RYŚ: KAŻDEJ Z TYCH 10 OSÓB SKRZYWDZONYCH PRZEZ NASZYCH BRACI DUCHOWNYCH, CHCĘ POWIEDZIEĆ - PRZEPRASZAM!
- Abp Ryś o dossier nt. profilaktyki wykorzystywania seksualnego w Kościele