Autor: Julia Saganiak/Niedziela Łódzka
Wyświetleń: 850
Odpust ku czci św. Stanisława Kostki w katedrze łódzkiej
Udostępnij

Uroczystości odpustowej w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczył bp Wojciech Osial z diecezji łowickiej.

- W zamożnej rodzinie kasztelańskiej przyszedł na świat Stanisław Kostka. Osiemnaście lat później, odchodząc do Boga, opuszcza ten świat w opinii świętości. Można by o nim powiedzieć, że nie przeżył całego życia, on przebiegł przez życie doskonale! Liczył się tylko Pan Bóg i pełnienie Jego woli – mówił na wstępie sumy odpustowej ks. Ireneusz Kulesza, proboszcz parafii archikatedralnej.

W homilii bp Osial zwrócił się do dzieci, które tego dnia obchodziły rocznicę przyjęcia I Komunii św. – Kiedy patrzę na życie św. Stanisława Kostki, to on był bardzo dobrym chłopcem, on widząc różne pokusy, nie dał się złapać, on pozostał cały czas wolny, on wybrał Boga, a nie te różne uciechy tego świata – powiedział biskup łowicki. Duszpasterz podkreślał, że każdy z nas może wielokrotnie ulec pokusom, ale Pan Bóg pomaga z nich wyjść, stać się wolnym od złego. Dlatego tak ważna jest niedzielna Eucharystia, do której uczestnictwa zachęcał dzieci bp Wojciech Osial. – Proszę was, i święty Stanisław Kostka nam o tym przypomina, pamiętajcie, żeby nie dać się złapać i być tam, gdzie jest Źródło wszystkiego, co najpiękniejsze – podsumował.

Biskup łowicki zwrócił się również do rodziców, aby nieustannie troszczyli się o tworzenie rodziny, która jest największym skarbem życia ziemskiego, w duchu Bożej prawdy. – Możesz mieć w życiu mało, ale jeśli masz dom i wiesz, że w tym domu ktoś na ciebie czeka, to masz wszystko. I dlatego czyńmy wszystko, aby nie zniszczyć rodziny. Dzisiaj rodzina jest bardzo zagrożona, a to największy skarb! – podkreślał duchowny. Odnosząc się do słów papieża Jana Pawła II wypowiedzianych w Łowiczu w czasie pielgrzymki do Polski, zwrócił uwagę wiernych na trzy ważne sprawy. Po pierwsze, rodzice nie mogą zapomnieć o przekazywaniu wiary swoim dzieciom, między innymi przez uczęszczanie na niedzielną Mszę św. – Piękna jest taka rodzina, która przychodzi razem, aby Panu Bogu dziękować, aby Pana Boga prosić. To nie znaczy, że w takiej rodzinie nie ma trudności, problemów, ale taka rodzina jest silna, bo ona wie, gdzie jest Źródło – wyjaśnił. Drugim ważnym elementem życia jest modlitwa, która chroni, leczy i prowadzi do świętości. Trzecim istotnym wyzwaniem jest zachowanie tradycji naszych ojców. – Bardzo wam dziękuję za to, że jesteście i proszę, byście pośród wielu rzeczy, które dajecie dzieciom, dawali Pana Boga, dawali wiarę – zakończył bp Osial.

Podczas Mszy św. dzieci wraz z rodzicami odmówili Akt Zawierzenia opiece św. Stanisława Kostki. Św. Stanisław Kostka urodził się w 1550 r. na Mazowszu. Jest patronem młodzieży oraz Archidiecezji Łódzkiej.

Udostępnij