Autor: ks. Gabriel Kołodziej
Wyświetleń: 204
JUBILEUSZ 100 – LECIA BIERZMOWANIA ŚW. FAUSTYNY KOWALSKIEJ W PARAFIA ŚW. ARCHANIOŁÓW MICHAŁA, GABRIELA I RAFAŁA

„JEŻELI MNIE BÓG TAK UKOCHAŁ, CÓŻ JA NA TO?”

PROGRAM – 28. 05. 2022 R.

  • 1500 – zgromadźmy się przy domu na ul. 1 Maja 7, gdzie mieszkała i pracowała u Państwa Bryszewskich św. Faustyna,
  • 1515 – Marsz Młodych – z modlitwą Koronką do Bożego Miłosierdzia przejdziemy do świątyni Św. Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, gdzie św. Siostra Faustyna przyjęła sakrament bierzmowania, aby min. wysłuchać świadectwa;
  • 1615 – Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Arcybiskupa Grzegorza Rysia w ogrodach z sakramentem bierzmowania;
  • 1730 – przerwa na poczęstunek,
  • 1815 – Dobromir Makowski – koncert wraz ze świadectwem;
  • 1900 – 1945 – Wieczór Uwielbienia, który poprowadzi zespół ewangelizacyjny KAHAL.U z Wodzisławia Śląskiego;
  • jeśli nie dopisze pogoda, uroczystości odbędą się w kościele pw. Św. Archaniołów Michała, Gabriel i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim, ul. Wojska Polskiego 3.

Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania, szczególnie młodzież przygotowującą się do sakramentu bierzmowania


ŚW. SIOSTRA FAUSTYNA – WSPOMNIENIA

Wspomnienia Zenona Bryszewskiego, syna Państwa Leokadii i Kazimierza Bryszewskich, u których w latach 1921 – 1922 pracowała Helenka Kowalska – św. Siostra Faustyna:

„Moi rodzice prowadzili piekarnię i sklep w Aleksandrowie Łódzkim przy ul. Parzęczewskiej 7 (dzisiaj ul. 1 Maja 7). Helenka przyjechała do pomocy w domu. Sprzątała. pomagała gotować, musiała pozmywać, śmieci wynieść, wody przynieść, bo wodociągów nie było, podać jedzenie pracownikom piekarni i jak czas pozwalał, to się mną opiekowała. Pracy miała więc sporo. Zarobione pieniądze Helenka odsyłała rodzicom do Głogowca. Pracowała u nas około roku. Rodzice cenili ją sobie bardzo, bo gdyby było inaczej, to by u nas nie była. Miałem wtedy sześć lub siedem lat. (…)

Helenkę bardzo lubiłem, bo ona zawsze, jak tylko miała chwile wolne, opowiadała mi różne bajki i historie z życia, jakie zdarzały się w jej okolicach. (…)

Wieczorem wszyscy klękaliśmy do pacierza, a w październiku wszyscy obowiązkowo odmawialiśmy różaniec. Taki wówczas był zwyczaj. (…)

Na Msze św. chodziliśmy do jedynej wówczas w Aleksandrowie Łódzkim katolickiej świątyni – kościoła Świętego Rafała, który stoi przy Placu Kościuszki.”

„Pobyt w Aleksandrowie Łódzkim był dla Helenki Kowalskiej ważnym doświadczeniem przed wyruszeniem do liczącej kilkaset tysięcy mieszkańców Łodzi, a potem do Warszawy. Wydarzyło się bowiem w Aleksandrowie Łódzkim coś, co kazało jej zwrócić się do rodziców o pozwolenie na życie zakonne. (…)

Pewnego dnia Helenka zobaczyła na podwórku Bryszewskich ogromną jasność. Blask był tak wielki, że Helenka się przeraziła. Myślała, że to pożar. Zaczęła krzyczeć, że się podwórko pali. Z piekarni wybiegli pracownicy zajęci akurat wkładaniem chleba do pieca. Jednak nic nie zobaczyli. I nie ma w tym nic dziwnego. Bo Helence Pan Jezus się ukazał – tłumaczyła po latach Natalia. (…)

Państwo Bryszewscy zawiadomili rodziców dziewczynki, mówiąc, że Helenka dostała pomieszania zmysłów. Kowalscy wysłali więc po Helenkę najstarszą córkę Józefę, której Helenka powiedziała: <Widziałam jasność. Powiedz niech mamusia się nie martwi. Głupia nie jestem, ale już nic więcej o tym do nich mówić nie będę. Ja już tu długo nie zostanę.> (…) Marianna Kowalska twierdziła, że Helenka miała w Aleksandrowie Łódzkim więcej widzeń jasności. To ostanie spowodowało, iż postanowiła opuścić służbę i prosić rodziców o pozwolenie wstąpienia do klasztoru. Wróciła więc w tym celu do rodzinnego domu do Głogowca”.

 

SAKRAMENT BIERZMOWANIA HELENY KOWALSKIEJ:

W odpisie protokołu z „egzaminu przed obłóczynami Heleny Kowalskiej” sporządzonym 21 kwietnia 1926 r. przez ks. dr. Stanisława Rosponda, a podpisany przez Helenę Kowalską, czytamy: „Helena Kowalska – św. Siostra Faustyna – przyjęła sakrament bierzmowania w Aleksandrowie w lutym 1922 roku”. Był to czas jej pobytu w Aleksandrowie Łódzkim na służbie u państwa Leokadii i Kazimierza Bryszewskich.