Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1067
Abp Ryś: bierz odpowiedzialność za Kościół, a wtedy będziemy świętym Kościołem Pana!

– Rozeznawaj głęboko, rozeznawaj w Duchu Świętym i wtedy sam najpierw otwieraj się na Jego działanie i skup się na tym, co jest twoją misją, co jest twoją misją. Bierz odpowiedzialność – współodpowiedzialność za Kościół, a wtedy będziemy świętym Kościołem Pana. – mówił abp G. Ryś.

Ostatnią liturgią jubileuszowej pielgrzymki Archidiecezji Łódzkiej do Rzymu była sobotnia Msza Święta w katedrze biskupa Rzymu - w Bazylice św. Jana na Lateranie. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ksiądz arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

W słowie pouczenia pasterskiego, które jednocześnie stało się słowem na drogę, metropolita łódzki powiedział między innymi – nam się bardzo często wydaje, że zbawienie polega na tym, że Pan ugładzi wszystkie okoliczności dookoła nas, a tak naprawdę zbawienie dokonuje się we wnętrzu człowieka i Chrystus swoją łaską nas ugładza wewnątrz. Problem jest w nas, a nie na zewnątrz. Święty Papież Paweł VI napisał największą przeszkodą ewangelizacji jest przeszkoda wewnętrzna.  – zauważył duchowny.

Metropolita łódzki odwołując się do dzisiejszego czytania z Dziejów Apostolskich zwrócił uwagę na to, że – szemranina to jest najgorsza rzecz, która się może wydarzyć w Kościele, także w łódzkim Kościele. Nie ma nic gorszego jak to, że jedni szemrzą przeciw drugim. Nie szemrajcie! Jak macie coś przeciw drugiemu, to powiedzcie na głos! Najgorsza rzecz jaką można robić to jest szemrać – jedni przeciw drugim i te podziały mogą być rozmaite. Szemranina – tak się wydaje – to jest stan stały ludu Bożego. Najgorsze jest to, że ci którzy szemrzą – im się wydaje, że przez to coś zmieniają i szemrzą, bo są strasznie zatroskani o Kościół, a ta szemranina zamiast Kościół odnawiać, niszczy go do samego dna. – podkreślił kaznodzieja.

- Przyjmijmy od Pana tę lekcję na drogę z powrotem do domu, do naszej rzeczywistości łódzkiego Kościoła. Przyjmijmy to słowo, które nas przede wszystkim wzywa do rozeznawania, gdzie jest prawdziwy problem, bo nie raz jest tak, że próbujemy problemy rozwiązywać po wierzchu. Leczymy to, co jest przejawem, to może być dojmujące, ale to dalej jest przejaw, a problem ukryty jest głębiej. Jak nie dotrzemy do tego rzeczywistego źródła problemu, to niczego nie rozwiążemy. To słowo nam mówi – rozeznawaj głęboko, rozeznawaj w Duchu Świętym i wtedy sam najpierw otwieraj się na Jego działanie i skup się na tym, co jest twoją misją, co jest twoją misją. Bierz odpowiedzialność – współodpowiedzialność za Kościół, a wtedy będziemy świętym Kościołem Pana. – zakończył duchowny.

Przed błogosławieństwem ksiądz biskup Ireneusz Pękalski, ks. Stanisław Bankiewicz z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz delegacja pątników złożyli podziękowania metropolicie łódzkiemu za zorganizowanie pielgrzymki.

Jubileuszowa pielgrzymka Archidiecezji Łódzkiej została zorganizowana w dniach 26-30 kwietnia br. z racji zakończenia jubileuszu 100. rocznicy powstania Diecezji Łódzkiej. W pielgrzymce wzięło udział blisko 1,5 tys. pątników ze wszystkich dekanatów Archidiecezji Łódzkiej wśród których byli biskupi, księża diecezjalni i zakonni, siostry zakonne, osoby życia konsekrowanego, klerycy oraz wierni świeccy.

Galeria zdjęć