Bp Pękalski: na jakim fundamencie i jak budujemy dom, któremu na imię życie? – Kościół Stacyjny św. Jana Ewangelisty #15

- Na jakim fundamencie i jak budujemy dom, któremu na imię życie? – pytał zgromadzonych w piątkowy wieczór na modlitwie w Wielkopostnym Kościele Stacyjnym ksiądz biskup Ireneusz Pękalski. Dziś liturgia stacyjna celebrowana była w kościele pw. św. Jana Ewangelisty na łódzkim osiedlu Olechów.

Hierarcha - w słowie pouczenia pasterskiego - odwołując się do Jezusowej przypowieści o przewrotnych rolnikach wyjaśnił – w przypowieści tej nie trudno oczytać w postaci gospodarza rysy samego Boga. Przewrotnymi sługami jest Naród Wybrany – a dokładnie jego przywódcy duchowi i polityczni, faryzeusze i saduceusze, arcykapłani i uczeni w piśmie – ludzie, którzy zbuntowali się przeciwko Bogu. A Synem Gospodarza jest Jezus – odrzucony i zabity przez grzeszników. – podkreślił ksiądz biskup.

Kaznodzieja zwrócił uwagę słuchaczy na to, że symbolika kamienia węgielnego wykorzystana przez ewangelistę nawiązuje do Starego Testamentu, a w Ewangelii odnosi się do samego Jezusa – w Dziejach Apostolskich Piotr – po uzdrowieniu człowieka chromego oświadczył przed Sanhedrynem …niech będzie wiadomo wam wszystkim i całemu ludowi Izraela, że w imię Jezusa Chrystusa Nazarejczyka - którego ukrzyżowaliście, a którego Bóg wskrzesił z martwych - że przez Niego ten człowiek stanął przed wami zdrowy. On jest kamieniem, odrzuconym przez was budujących, tym, który stał się głowicą węgła! Natomiast w liście do Efezjan św. Paweł napisał: nie jesteście już obcymi i przychodniami, ale jesteście współobywatelami świętych i domownikami Boga -zbudowani na fundamencie apostołów i proroków, gdzie kamieniem węgielnym jest sam Chrystus Jezus.- cytował biskup Ireneusz.

W dalszej części homilii - łódzki pasterz przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który podczas swoich pielgrzymek do Ojczyzny często zwracał uwagę na to, na czym/na Kim buduje się dom – swoje życie i pytał: czy jest to trwały fundament – którym jest Pan Bóg, czy rzeczy doczesne – przemijające?

Po zakończeniu Eucharystii – by uzyskać odpust zupełny przypisany do wielkopostnego pielgrzymowania do Kościołów Stacyjnych Łodzi – zebrani w świątyni odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia.