Autor: Archidiecezja Łódzka
Wyświetleń: 412
Bp Pękalski: Z naszym krzyżem nie jesteśmy sami, towarzyszy nam zawsze Pan

„Jezus zachęca nas, abyśmy szli za nim biorąc codziennie swój krzyż. Stawia nam wymagania”- mówił w drugim Wielkopostnym Kościele Stacyjnym Ksiądz Biskup Ireneusz Pękalski.

Msza Św. sprawowana była w kościele Chrystusa Króla na Retkini. Ksiądz Biskup w swoich rozważaniach do Słowa Bożego odniósł się do krzyża. „Krzyż kojarzy się nam wszystkim z cierpieniem, z wyrzeczeniem i nie wszystkim uczniom Jezusa ta droga odpowiada. Są tacy, którzy mimo, że się przyznają do Jezusa chcieliby iść łatwiejszymi drogami, ale jakie jest to życie bez krzyża o którym mówi Jezus?”- pytał Ksiądz Biskup.

Dalej w swoim słowie Bp Pękalski zauważył, że wszyscy chcą miłości, ale nie wszyscy chcą być za nią odpowiedzialni. „Wiara? Tak, ale według własny oczekiwań. Wolność? Oczywiście i to bez żadnych ograniczeń. Tolerancja? Oczywiście, że tak, ale tylko wobec własnych poglądów i przekonań. Wartości? Pewnie, że tak, ale tylko te, które sam akceptuję. Prawda? Tak, ale tylko taka, którą ja uznaję, bo każdy ma swoją prawdę. Prawa? Pewnie, że tak, ale tylko te, których się domagam, bez liczenia się z prawami innych”- mówił Ksiądz Biskup.

Duchowny wyjaśniał, że taka postawa jest wyborem tych, którzy nie chcą iść z Jezusem przez życie, bo nie chcą zapierać się sami siebie i każdego dnia brać na siebie swój krzyż. „Zapierać się samych siebie to znaczy wziąć dystans wobec samego siebie i przestać koncentrować się na sobie”- wyjaśniał kaznodzieja.

Na zakończenie homilii Ksiądz Biskup Ireneusz mówił, że łatwo zagubić się na drodze bez krzyża i bez Chrystusa. „Droga życia przemierzana z Chrystusem jest drogą prowadzącą do życia pełnego radości i nadziei. Z naszym krzyżem, który bierzemy na siebie nie jesteśmy sami, towarzyszy nam zawsze Pan, który nas umacnia swoją łaską.”

Kolejnym Wielkopostnym Kościołem Stacyjnym będzie parafia Najświętszego Serca Jezusowego na Retkini. Serdecznie zachęcamy do uczestnictwa w pielgrzymowaniu szlakiem Kościołów Stacyjnych naszego miasta.