Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1838
Pożegnanie śp. ks. kan. Włodzimierza Konopczyńskiego

W parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej – dziś w samo południe – pożegnano śp. ks. kan. Włodzimierza Konopczyńskiego – wieloletniego proboszcza parafii w Strońsku. Liturgii pogrzebowej przewodniczył ks. bp Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

- Po śmierci człowieka cóż więcej możemy uczynić prócz szacunku wobec doczesnych szczątek – złożenia ich w grobie i oprócz modlitwy? Co raz bardziej myślimy o tym, że ten, którzy przeżył swoje życie w kapłaństwie jako wierny sługa Jezusa Chrystusa może więcej dla nas uczynić orędując za nami przed Bogiem. Chcemy dziękować dobrem Bogu za jego życie, za powołanie kapłańskie, za bycie apostołem Chrystusa. – mówił we wprowadzeniu do Mszy świętej biskup Marczak.

- Prostota ewangeliczna emanowała z osobowości księdza Włodka. I chociaż może nas to niejednokrotnie intrygowało, to była to postawa autentyczna. Ta jego prostota pozwalała mu przyjmować to wszystko co było najtrudniejsze. Starał się nigdy nie narzekać na warunki, w których przyszło mu żyć! Był człowiekiem podobnym do św. Franciszka – był prawdziwy! - tłumaczył w homilii pogrzebowej ks. Wiesław Dura – kolega kursowy Zmarłego.

Przed zakończeniem liturgii swoim wspomnieniami o śp. księdzu Włodzimierzu podzielili się ks. dr Henryk Eliasz oraz ks. Wojciech Żelewski – proboszcz parafii w Poddębicach.

Na koniec liturgii ksiądz biskup Marek odmówił egzekwie za Zmarłego, którego ciało spoczęło w rodzinnym grobie na cmentarzu parafialnym w Poddębicach.

Śp. ksiądz kanonik Włodzimierz Konopczyński odszedł do Pana we wtorek 5 stycznia 2021 roku w 75 roku życia i 49 roku kapłaństwa. Był proboszczem parafii pw. Św. Urszuli Dziewicy i Męczennicy oraz 11 tysięcy Dziewic w Strońsku oraz kanonikiem seniorem Kapituły Kolegiackiej Wolborskiej.

Galeria zdjęć