Autor: Archidiecezja Łódzka
Inauguracja Roku Akademickiego 2020/2021 w uczelniach teologicznych Łodzi

Mszą świętą celebrowaną 7 października w bazylice archikatedralnej zainaugurowano nowy rok akademicki 2020/2021 w łódzkich uczelniach teologicznych.  Eucharystii przewodniczył Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

W homilii łódzki pasterz mówił o modlitwie. „Modlitwa jest bardziej kwestią tego kim jesteś niż co mówisz. Modlitwa jest przede wszystkim sposobem bycia, a nie umiejętnością mówienia. Chodzi o to kim jesteś przed Bogiem, a nie o to, jak pięknie potrafisz do Niego mówić”- podkreślił Metropolita Łódzki.

Metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że najlepiej uczyć modlitwy, zapraszając ludzi do środka własnej modlitwy. „Nie ma innej szkoły modlitwy. To oznacza, że zapraszamy kogoś do środka tego, kim jestem przed Bogiem.”

Po zakończeniu liturgii w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi odbyła się dalsza części uroczystości, którą rozpoczął śpiew Gaude Mater Polonia, po którym głos zabrał ks. dr Sławomir Sosnowski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.

Zaprezentowano także sprawozdania z funkcjonowania łódzkich uczelni teologicznych w roku akademickim 2019/ 2020, a następnie najmłodsi studenci złożyli ślubowanie i odebrali indeksy.

Tegoroczny wykład inauguracyjny zatytułowany: „Kościół, który jest w Polsce: narodowy czy powszechny” zaprezentował ks. dr Przemysław Szewczyk.