Autor: ks. Paweł Kłys
Wyświetleń: 1909
Abp Ryś: im więcej tego naszego Kościoła, tym więcej rozczarowania!

- Im jest więcej tego naszego Kościoła, przy którym majsterkujemy na swój własny sposób, tym więcej jest potem w nas rozczarowania i bólu, tym więcej jest bólu i rozczarowania u wielu, wielu ludzi. To jest nasze doświadczenie! – zauważył abp Grzegorz Ryś.

Uwieńczeniem czwartego dnia pątniczego trudu uczestników 95. Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej była Ofiara Mszy Świętej, której na jasnogórskich wałach przewodniczył metropolita łódzki arcybiskup Grzegorz Ryś.

Odwołując się w homilii do hasła tegorocznej pielgrzymki „JEDNO SERCE, JEDEN DUCH” kaznodzieja powiedział między innymi - szliśmy na Jasną Górę pytając Maryję o Kościół. Szliśmy z takim przeczuciem, że od Niej możemy się uczyć prawdy o Kościele. Od Niej możemy się uczyć tego, co w Kościele jest istotne. Kiedy dziś dochodzimy na Jasną Górę dostajemy czytanie, które mówi o Kościele zstępującym z góry! – podkreślił celebrans.

- Czasem mamy w sobie zbyt dużo bólu spowodowanego przez Kościół, który rozbiliśmy my sami. My sami, własnymi rękami, wedle własnych pomysłów, wedle własnych schematów, własnych idei, własnego poczucia bezpieczeństwa. Im jest więcej tego naszego Kościoła, przy którym majsterkujemy na swój własny sposób, tym więcej jest potem w nas rozczarowania i bólu, tym więcej jest bólu i rozczarowania u wielu, wielu ludzi. To jest nasze doświadczenie! – dodał.

- Jak przenieść to doświadczenie pielgrzymkowe w naszą codzienność, w naszą zwyczajność, w nasz dzień powszedni naszych parafii? Jak przenieść tą niesamowita relację bliskości jaka jest pomiędzy duchownymi, a świeckimi? – pytał zgromadzonych hierarcha. – To nie chodzi o to, że ja wam teraz mówię – zaangażujcie się jak wrócicie do domu! Ja wam tego nie mówię! Ja wam mówię, popatrzcie - co dostaliście z góry. Jakie Duch Święty złożył w was charyzmaty? Jakie złożył w was posługi? Jakie możliwości działania? Popatrzcie się w siebie, to jest Kościół zstępujący z góry! Przestańmy robić Kościół po swojemu! – apelował.

Przed błogosławieństwem zostały odmówione modlitwy nowennowe przygotowujące do uroczystości Matki Boskiej Częstochowskiej oraz odśpiewano Apel Jasnogórski.

Galeria zdjęć